reklama
piątek, 06 październik 2017 08:03

Zaufani oficerowie szefa MON na liście do awansów generalskich

Napisane przez x
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

MON wysłało do prezydenta Andrzeja Dudy listę awansów generalskich na 11 listopada. Są na niej zaufani oficerowie Antoniego Macierewicza – dowiedział się nieoficjalnie Onet. - Wnioski są napisane niechlujnie, z wadami prawnymi – twierdzą nasze źródła. Wiele wskazuje na to, że 11 listopada nie zostaną wręczone nominacje generalskie.

  • 26 września minister obrony wystąpił do Kancelarii Prezydenta z wnioskiem o awanse generalskie dla 14 oficerów
  • MON chce awansować m.in. gen. Krzysztofa Motackiego dowódcę NATO-owskiej dywizji w Elblągu. Kilka dni temu Onet ujawnił, że ukończył on kurs w ZSRR nadzorowany przez GRU
  • Na liście jest gen. Robert Głąb - dowódca Garnizonu Warszawa, autor pisma do podwładnych, by ich podstawowym źródłem informacji medialnych były programy telewizji publicznej
  • Inny to rektor Wojskowej Akademii Technicznej, płk Tadeusz Szczurek, który na uczelni organizował spotkania podkomisji smoleńskiej do ponownego zbadania przyczyn katastrofy

W sierpniu, kilka dni przed świętem Wojska Polskiego, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że decyzją prezydenta Andrzeja Dudy nie odbędzie się zaplanowana tradycyjnie na 15 sierpnia uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich.

- W ocenie prezydenta brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów  - poinformowało BBN.

 

Podjazdowa wojna MON z prezydentem

Od tego czasu na linii MON – Pałac Prezydencki niewiele się zmieniło. Resort obrony nadal nie jest skłonny do kompromisu m.in. w tej sprawie. Rozmowy na temat reformy systemu dowodzenia praktycznie zamarły. Jednocześnie MON prowadzi podjazdową wojnę z BBN.

Kilka dni temu resort obrony wysłał do Kancelarii Prezydenta listę oficerów, których chce awansować na stopnie generalskie. Jest na niej 14 nazwisk – dowiedział się nieoficjalnie Onet. Sprawy nie komentuje BBN. Natomiast MON w odpowiedzi na nasze pytania poinformowało tylko, że "nie było i nie ma zwyczaju przekazywania danych personalnych oficerów, którzy zgodnie z wnioskiem ministra obrony narodowej zostali zgłoszeni do mianowania na stopnie generalskie".

- To dokładnie ta sama lista, którą minister Macierewicz wysłał do Kancelarii Prezydenta przed 15 sierpnia – mówi nasz informator z resortu obrony. Twierdzi, że niektóre wnioski mają wady prawne. Przykłady? Nazwisko oficera na wniosku jest inne niż na drugiej stronie dokumentu, w uzasadnieniu. We wnioskach pomylone są też daty dotyczące przebiegu służby kilku oficerów.

Źródło: Wojskonews.pl >>>

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/zaufani-oficerowie-szefa-mon-na-liscie-do-awansow-generalskich/84w9t29 

Czytany 1597 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

  • Василий Зайцев

    Rektorowi ASzWoj. za otwarcie Sali im. majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” w obecności ministra ON, chyba druga gwiazdka się należy? A propos, czy tak znamienita uczelnia wojskowa posiada swój sztandar?