reklama
piątek, 27 październik 2017 05:41

27.X. Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej 

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W piątek, 27 bm.  w 99. rocznicę  wydania przez Radę Regencyjną dekretu  o  utworzeniu  administracji wojskowej,  prawie 2800 żołnierzy  i pracowników  16 wojewódzkich  sztabów wojskowych  oraz 86 wojskowych komend uzupełnień  obchodzi  po raz piąty swoje święto.  

Data nie jest przypadkowa. Dokładnie  27 października 1918 r.  podpisano Tymczasową ustawę o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która powoływała do życia okręgowe komendy uzupełnień (OKU)  i  powiatowe komendy uzupełnień (PKU), będące pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce.

Pod pojęciem terenowych organów administracji  wojskowej (TOAW)  kryją się takie instytucje jak wojewódzkie sztaby wojskowe (WSzW) oraz wojskowe komendy uzupełnień (WKU). Obecnie w Polsce po reformie z 2011 roku mamy 16 WSzW w województwach oraz 86 WKU administrujących na obszarze obejmującym od 2 do  nawet  8 powiatów. Nazywana  potocznie administracją wojskową , jest elementem administracji niezespolonej w Polsce, czyli częścią administracji rządowej w terenie. W przeciwieństwie do administracji zespolonej nie jest podległa wojewodzie.

Wojskowe komendy uzupełnień, w przeciwieństwie do jednostek wojskowych, są jedynymi otwartymi instytucjami wojskowymi gdzie nie obowiązują tak rygorystycznie reżim i obostrzenia ochronne. WKU można porównać do urzędu miejskiego,  gdzie każdy obywatel może przyjść z ulicy i uzyskać informacje oraz załatwić formalności wojskowe. Potocznie określa się te instytucje jako „wizytówkę Ministra Obrony Narodowej w terenie”, gdzie każdy zainteresowany służbą wojskową kieruje pierwsze kroki. Te instytucje , które bezpośrednio rekrutują do służby wojskowej określane są mianem krwioobiegu armii.  Ry

 

Czytany 680 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy