reklama
piątek, 10 listopad 2017 10:02

Morawiecki wbija szpilę Macierewiczowi. W tle zmiany w polskiej zbrojeniówce

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podległy wicepremierowi Polski Fundusz Rozwoju objął udziały w największej polskiej prywatnej firmie zbrojeniowej, z którą ministrowi obrony nie jest po drodze.

Ta transakcja jest nietypowa z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, państwo inwestuje w prywatną firmę, która nie jest startupem, ani nie potrzebuje finansowej kroplówki by uniknąć bankructwa. PFR inwestuje w działające, od zawsze prywatne, przedsiębiorstwo, które posiada produkty eksportowe - to znaczy Fundusz widzi w tym szanse zarobku. Dotychczasowe inwestycje PFR miały stopę zwrotu ok. 15 proc., tak więc można na to patrzeć jako na inwestycję (głównie) z powodów biznesowych.

Drugi aspekt jest znacznie ciekawszy, ponieważ dotyczy rozpychania się łokciami przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Warto pamiętać, że jedną z pierwszych decyzji rządu Beaty Szydło było przekazanie nadzoru nad polską państwową zbrojeniówką zrzeszoną w Polskiej Grupie Zbrojeniowej z ministerstwa skarbu do ministerstwa obrony narodowej. Antoni Macierewicz uczynił z tego podmiotu swoje udzielne księstwo (krótko pracował tu m.in. Bartłomiej Misiewicz) i zamówienia z MON, o ile jest to tylko możliwe, stara się kierować właśnie do PGZ. Jeden ze stosowanych argumentów: PGZ należy do państwa. Sygnałów, że obecnemu kierownictwu resortu z największym prywatnym polskim producentem zbrojeniowym jest nie po drodze, było wiele. Choćby anulowanie postępowań na bezzałogowce czy system zarządzania polem walki, w których WB Electronics miało duże szanse na wygranie.

Teraz właściciele WB niejako uciekają spod topora ministra Macierewicza, (którego ludzie starali się blokować objęcie udziałów w WB przez PFR) pod parasol ochronny ministra Morawieckiego, a śmiałe wizje tego, że to kontrolowana przez ministra obrony PGZ przejmie prywatnego producenta można odłożyć do lamusa.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna  >>>

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/562158,morawiecki-wbija-szpile-macierewiczowi.html

 

Czytany 507 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy