reklama
niedziela, 12 listopad 2017 10:14

Prezydent blokuje generałów Macierewicza 

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

To prezydent osobiście zdecydował, że w najbliższym czasie nie zostanie zaakceptowany żaden kandydat do awansu generalskiego przedstawiony przez Antoniego Macierewicza — wynika z informacji Onetu.

Doradcy namawiali Andrzeja Dudę, aby podczas uroczystości niepodległościowych powołał czterech generałów spośród 14 kandydatów Macierewicza Prezydent nie dał się przekonać. Czeka na ustępstwa ministra w sprawie kontroli nad armią, dopiero wtedy jest gotowy mianować generałów Jednocześnie prezydent chce wysłać do armii sygnał, że nie kwestionuje kompetencji kandydatów na generałów. Dlatego dziś wspomniana czternastka znajdzie się w gronie oficerów, którym prezydent wręczy odznaczenia

Według ustaleń Onetu, Macierewicz złożył wnioski o awanse dla 14 oficerów. Były lakoniczne — każdy życiorys na jednej kartce papieru — co nie spodobało się prezydenckim doradcom z Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zażądali dodatkowych informacji, więc MON przesłał im papierowe kopie teczek personalnych, które prowadzone są dla każdego żołnierza. Po ich lekturze szef BBN Paweł Soloch oraz dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN gen. Jarosław Kraszewski uznać mieli, że należy awansować czterech oficerów. Chodziło o żołnierzy liniowych, dowódców brygad, dla których to miały być pierwsze gwiazdki generalskie. Pozostała dziesiątka została odrzucona. Prezydenccy doradcy uznali, że Macierewicz proponuje awanse dla nich w ramach własnych rozgrywek personalnych wewnątrz armii. Taka rekomendacja trafiła do prezydenta.

Jednak Andrzej Duda okazał się bardziej radykalny. Podjął decyzję, że żaden oficer nie dostanie awansu generalskiego dopóki Macierewicz nie pójdzie na ustępstwa. Jednocześnie prezydent szukał sposobu, by wysłać do armii sygnał, że nie kwestionuje kompetencji kandydatów na generałów. Efekt — dziś wspomnianej czternastce prezydent wręczy odznaczenia. Będzie jeszcze jeden odznaczony — to gen. broni Leszek Surawski, szef Sztabu Generalnego. Skonfliktowany z Macierewiczem dowódca dostanie najwyższe odznaczenie w tym gronie: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. 

Źródło: www.wojskonews.pl  >>>

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/andrzej-duda-blokuje-generalow-antoniego-macierewicza-analiza/h8yw76q

 

Czytany 340 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy