reklama
niedziela, 12 listopad 2017 10:19

Prezydent odznaczył wojskowych, którym odmawia awansów generalskich

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Lista oficerów odznaczonych w dniu Święta Niepodległości może wskazywać na preferencje prezydenta w kwestii awansów generalskich. Była też okazją do demonstracyjnego wsparcia polityka skonfliktowanego z Antonim Macierewiczem.

Scena bardzo wymowna. Po prawej, na krześle, wśród kilku osobistości siedzi prof. Romuald Szeremietiew – bodaj największy na prawicy krytyk niektórych poczynań ministra Antoniego Macierewicza. Na wprost niego, w odległości kilku metrów – ale twarzą w twarz – stoi wśród innych ministrów Antoni Macierewicz. Ich spojrzenia musiały się spotykać. Po chwili Szeremietiew wstaje i podchodzi do zwierzchnika sił zbrojnych, by odebrać z jego rąk Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług dla transformacji ustrojowej Polski, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej. I znów spojrzenia musiały się spotkać. Jeśli uroczystość w Pałacu Prezydenckim uznać po trosze za teatr, scenograf wymyślił to świetnie.

Romuald Szeremietiew nie kryje swej krytyki dla obecnego kierownictwa MON. Ale trudno go podejrzewać o intencje polityczne. Jest jednym z najbardziej zasłużonych działaczy prawicy – współpracownik Jana Olszewskiego i Jana Parysa, były dwukrotny wiceminister obrony w rządach Olszewskiego i Jerzego Buzka. Przed powołaniem rządu Beaty Szydło w prasie rozważał swój powrót do ministerstwa, potem współpracował z ówcześnie zapowiadanym jako kandydat na ministra Jarosławem Gowinem. Ostatnio w geście sprzeciwu odszedł z posady w Akademii Sztuki Wojennej, dawniej znanej jako Akademia Obrony Narodowej, głównej polskiej uczelni wojskowej, kuźni najwyższych kadr dowódczych. W publicznym liście Szeremietiew – doktor habilitowany nauk o wojskowości – napisał: „Nie powinienem pracować w instytucji podległej MON, skoro krytycznie oceniam to, co robi, a zwłaszcza czego nie robi minister obrony”. Napisał to zaledwie niecały miesiąc temu, ogłaszając odejście z ASzWoj i zarzucając Macierewiczowi próbę budowy obronności Polski „od tyłu”. Trudno nie uznać dzisiejszego wyróżnienia za sygnał ze strony prezydenta i BBN, że doświadczenie i wiedza Szeremietiewa są zbyt cenne, by z nich rezygnować.

Źródło: www.wojskonews.pl  >>>

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1727228,1,prezydent-odznaczyl-wojskowych-ktorym-odmawia-awansow-generalskich.read

 

 

 

Czytany 625 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy