reklama
niedziela, 12 listopad 2017 10:43

Ekspert: tworzenie wojsk cybernetycznych potrwa lata

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Proces tworzenia wojsk cybernetycznych w Polsce potrwa lata, a realizacja tego planu nie będzie prosta - przewidują specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego. Decyzja polityczna to pierwszy, ważny krok; głównym problemem może być pozyskanie specjalistów do tej formacji - zaznaczają.

Szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział przed miesiącem, że tworzone w Polsce wojska cybernetyczne mają liczyć przynajmniej 1 tys. żołnierzy zdolnych do walki w cyberprzestrzeni. Dodał, że na ich utworzenie przeznaczonych zostało 2 mld zł.

Według prezesa katowickiej firmy Mediarecovery Sebastiana Małychy, budowa podobnych oddziałów nie jest czymś nowym – od lat tego typu formacje są w Stanach Zjednoczonych, czy Chinach. „W ostatnich miesiącach stworzono osobne cyberdowództwa również w Niemczech, czy Korei Południowej, a brytyjski wywiad zainwestuje 2 miliardy dolarów w rozwój ochrony przed cyberzagrożeniami” - powiedział Małycha. Jego firma od lat wyposaża służby mundurowe i armię w sprzęt oraz oprogramowanie bezpieczeństwa IT i informatyki śledczej.

Według prezesa, decyzja polityczna to pierwszy, ważny krok, ale kolejne będą już trudniejsze. Jak ocenił, największym wyzwaniem będzie zachęcenie specjalistów do pracy w tej formacji. Na rynku brakuje osób znających się na bezpieczeństwie IT i trwa walka pracodawców o najlepszych z nich - dodał. Według eksperta, część cywilów zapewne zdecyduje się na taką pracę, jednak kuźnią kadr dla oddziałów cybernetycznych może być przede wszystkim Wojskowa Akademia Techniczna.

Źródło: www.wojskonews.pl >>>

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1084380,ekspert-tworzenie-wojsk-cybernetycznych-potrwa-lata.html

 

 

 

Czytany 187 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy