reklama
wtorek, 28 listopad 2017 16:23

Forum Szkół „Edukacja Obronna Młodzieży” 

Napisane przez CO MON
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

- Nie chcemy przygotowywać najemników, chcemy przygotować żołnierzy, czyli młodych ludzi, którzy są przeszkoleni, którzy mają twardy fundament ideowy, twardy fundament wartości i dopiero to połączenie wartości i wyszkolenia da nam żołnierza  – mówił we wtorek w Nowym Glinniku sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk.

28 listopada wiceminister obrony narodowej spotkał się na terenie 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z uczestnikami VIII Ogólnopolskiego Forum Szkół „Edukacja obronna młodzieży”, w którym biorą udział m.in. przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych.  

Sekretarz stanu przypomniał, że w programie pilotażowym bierze udział 57 palcówek. W przyszłym roku do programu ma być włączonych kolejnych 150. - Docelowo chcemy, by w każdym powiecie działała jedna szkoła średnia, która prowadzi certyfikowane wojskowe klasy mundurowe. Aby w jednym powiecie działała nie tylko jedna szkoła średnia, ale i jedna kompania Wojska Obrony Terytorialnej, jedna strzelnica, na której koncentruje się życie zarówno organizacji proobronnych, organizacji zajmujących się strzelectwem sportowym, tak żeby tworzyć strukturę społeczną, która będzie miała wpływ na wzmacnianie postaw proobronnych w całym społeczeństwie. To chcielibyśmy osiągnąć od września 2019 roku – powiedział wiceminister.

Jak poinformował wiceminister Dworczyk najistotniejszym celem programu jest wspieranie budowy rezerw osobowych sił zbrojnych. - Chcielibyśmy, żeby w tych szkołach średnich uczyli się chłopcy i dziewczęta, którzy w przyszłości zostaną żołnierzami zasilając wojska operacyjne czy Wojska Obrony Terytorialnej, albo wybiorą drogę do wyższych uczelni wojskowych i zostaną oficerami albo przeszkolonymi rezerwistami zasilając właśnie rezerwy osobowe sił zbrojnych.

                                          ***

Tematyka Forum  obejmuje m.in.: program wychowawczy  młodzieży klas mundurowych, program wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony klas mundurowych, program Strzelnica w każdym powiecie, koncepcję edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej oraz zasady rekrutacji ochotników do służby wojskowej.

Źródło: CO MON  >>>

Zdjęcie: Archiwum 25 BKPow.

 

Czytany 258 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 listopad 2017 08:07

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy