reklama
poniedziałek, 04 grudzień 2017 20:54

Można kumulować niewykorzystany urlop. Pracodawca musi za to zapłacić - orzekł TS UE

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pracownik powinien mieć możliwość przenoszenia i kumulowania niewykorzystanych praw do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego w sytuacji, w której pracodawca nie pozwala temu pracownikowi na wykorzystanie tego urlopu – orzekł w środę Trybunał Sprawiedliwości UE.

Kanwą środowego orzeczenia był sprawa Conleya Kinga z Wielkiej Brytanii. Mężczyzna od 1999 r. do chwili przejścia na emeryturę w 2012 r. pracował dla spółki The Sash Window Workshop na podstawie tzw. umowy o świadczenie usług w ramach samozatrudnienia za wynagrodzeniem w formie prowizji. Zgodnie z tą umową wynagrodzenie otrzymywał wyłącznie w formie prowizji. Umowa nie przewidywała wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego. Po ustaniu jego stosunku pracy King zwrócił się do dotychczasowego pracodawcy z żądaniem wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za coroczny urlop wypoczynkowy, którego nie wykorzystał w przepracowanym przez siebie okresie lub za czas którego nie wypłacono mu wynagrodzenia. Firma odmówiła, i sprawa trafiła do sądu pracy, który uznał, że King był „pracownikiem" w rozumieniu brytyjskich przepisów transponujących dyrektywę w sprawie czasu pracy oraz że miał prawo do wypłaty wynagrodzenia za czas urlopu. 

Źródło: www.wojskonews.pl  >>>

http://www.rp.pl/Kadry/311299956-Mozna-kumulowac-niewykorzystany-urlop-a-pracodawca-musi-zaplacic---wyrok-TSUE.html&cid=44&template=restricted

 

Czytany 1101 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji