reklama
czwartek, 21 grudzień 2017 08:41

21.XII. Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Od 21 grudnia 2015 roku, w rocznicę tragicznej śmierci pięciu polskich żołnierzy, obchodzony jest Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa.

21 grudnia 2011 roku trzydziestu żołnierzy z Zespołu Odbudowy Prowincji PKW Afganistan, zajmujących się odbudową i wsparciem władz oraz ludności cywilnej w regionie, otrzymało zadanie sprawdzenia przygotowań do otwarcia mauzoleum w miejscowości Razza. W trakcie drogi powrotnej do bazy doszło do ataku na polski konwój. Pod czwartym pojazdem, czterokołowym opancerzonym wozem typu M-ATV, wybuchła odpalana ręcznie ponad stukilogramowa mina. Wybuch rozerwał pojazd, odrzucił powyginane kawałki blachy na odległość kilkudziesięciu metrów. Załoga liczyła pięciu żołnierzy. Wszyscy zginęli na miejscu

15 sierpnia 2012 r., w dniu Święta Wojska Polskiego, do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego”, dokumentującej zdarzenia świadczące o wyjątkowej ofiarności i odwadze żołnierzy, dopisane zostały nazwiska pięciu poległych żołnierzy: Piotra CIESIELSKIEGO, Łukasza KRAWCA, Marcina SZCZUROWSKIEGO, Marka TOMALI i Krystiana BANACHA.

Źródło: MON

Czytany 315 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy