reklama
środa, 03 styczeń 2018 08:41

Odnalezienie szczątków żołnierzy z wojny 1920 w gminie Andrzejewo

Napisane przez Dariusz Szymanowski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pod koniec listopada br. podczas prac prowadzonych na terenie Gminy Andrzejewo (woj. mazowieckie), przez ekipę Stowarzyszenia „Wizna 1939”, natrafiono na szczątki ludzkie. W rejonie tym już od kilku miesięcy prowadzone są badania miejsc ostatniego boju 18. Dywizji Piechoty (Żelaznej Dywizji), we wrześniu 1939 r. wchodzącej w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. To wspólny projekt Stowarzyszenia „Wizna 1939” i Gminy Andrzejewo.

Po powiadomieniu policji i udzieleniu zgody przez prokuratora na dalsze prace,  w dniach 27-28 listopada, pod nadzorem archeologa, przeprowadzono ekshumację odnalezionych szczątków. W wyniku wykonanych czynności okazało się, że natrafiono na zbiorową mogiłę żołnierzy polskich poległych w wojnie z bolszewikami, w boju pod Paprocią i Pęchratką (w okolicach Zambrowa), w dniu 4 sierpnia 1920 roku. Byli to żołnierze 201. pułku piechoty (ochotniczego), którego główną siłę stanowili harcerze, przy czym wg relacji okolicznych mieszkańców, polegli - to studenci Politechniki Warszawskiej; informacje te są obecnie badane.

W wyniku przeprowadzonej ekshumacji stwierdzono (co potwierdziła także analiza antropologiczna), że w mogile było pochowanych dziesięciu żołnierzy, wśród nich jeden dorosły (25-30 lat), osiem osób w wieku 17-20 lat i jeden ochotnik w wieku 14-17 lat. Według przekazów miejscowej ludności, bolszewicy części z nich pościnali głowy, co znalazło potwierdzenie podczas ekshumacji i w wynikach badań antropologicznych. Ponadto stwierdzono, że jeden z poległych żołnierzy został dobity strzałem w tył głowy, o czym świadczy zachowany otwór w czaszce oraz odnaleziony drugi pocisk, który utkwił w środku ciała. Pośród nielicznych artefaktów w mogile odnaleziono polskie guziki z orłem, guziki od bielizny osobistej oraz złoty sygnet z oczkiem jednego z żołnierzy-ochotników.

Dla zabezpieczenia możliwości przyszłej identyfikacji poległych żołnierzy, próbki odnalezionych szczątków przekazano do Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, gdzie zostaną wykonane badania DNA.

W związku z odnalezieniem mogiły i wynikami ekshumacji, przygotowywana jest uroczystość pogrzebowa, zaplanowana na wiosnę 2018 r. Żołnierze zostaną pochowani wśród swoich kolegów i towarzyszy broni z 201 pp., w kwaterze wojennej z 1920 r. na cmentarzu w miejscowości Szumowo k. Zambrowa (woj. podlaskie). 

Informujemy przy tym, że w dniu wczorajszym zawiązał się komitet organizacyjny uroczystości, w skład którego weszli:

  •  Wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman,
  •  Wójt Gminy Andrzejewo Michał Rutkowski,
  •  Prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939” i Fundacji „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa - Dariusz Szymanowski.

 Dariusz Szymanowski

Więcej zdjęć:  >>>

 

 

Czytany 261 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy