reklama
poniedziałek, 05 marzec 2018 21:58

Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Węgorzewie

Napisane przez kpt. Rafał Ługiewicz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W niedzielę, 4 marca 2018 roku, żołnierze 11 Mazurskiego Pułku Artylerii wspólnie ze społecznością lokalną Węgorzewa uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych.

Obchody rozpoczęto o godz. 10.00 Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła z udziałem wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych. Następnie dla zainteresowanych wygłoszony został wykład okolicznościowy o Żołnierzach Wyklętych. Pozostała część obchodów odbyła się na Placu Wolności w Węgorzewie, gdzie Burmistrz Węgorzewa Pan Krzysztof Piwowarczyk wraz z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim Panem Arturem Chojeckim i Dowódcą 11 Mazurskiego Pułku Artylerii płk dypl. Jackiem Werą uroczyście rozpoczęli projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Bieg na dystansie 1963 metry był symbolem i odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak pseudonim Lalek. Symboliczny salut armatni poświęcony pamięci „Żołnierzy Wyklętych” był jednocześnie sygnałem do startu zawodników.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale, koszulki i informatory, gdyż oprócz oddania hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963 ideą była również popularyzacja wiedzy na ten temat. Na zakończenie wręczone zostały upominki i puchary dla najlepszych zawodników. Wśród wyróżnionych znalazła się reprezentantka 11 Pułku Artylerii szer. Anna Kuleszka, która zajęła II miejsce w klasyfikacji kobiet.

Tekst: kpt. Rafał Ługiewicz;

Zdjęcia: st. sierż. Krzysztof Łupiński, szer. Jarosław Radawiec.

 

 

 

Czytany 239 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji