reklama
piątek, 13 kwiecień 2018 11:38

Projekt o znakach WOT jednak przeszedł do dalszych prac w Sejmie

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Sejmowa komisja obrony narodowej skierowała w czwartek do dalszych prac projekt, który ustanawia orła i flagę Wojsk Obrony Terytorialnej ze Znakiem Polski Walczącej, czyli tzw. kotwicą. Jego uchwalenie jest możliwe w maju. Jeszcze w środę wyglądało na to, że procedury legislacyjne się przedłużą.

Komisja drugi dzień z rzędu zajmowała się przygotowanym przez MON projektem nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W środę nieoczekiwanie większość uzyskał wniosek opozycji, by odroczyć obrady do czasu spotkania z przedstawicielami Komisji Heraldycznej. Ten działający przy MSWiA organ opiniodawczy na etapie prac rządowych skrytykował pomysł umieszczenia kotwicy na tarczy przyszłego orła WOT.

Komisja wskazywała, że orłom pozostałych rodzajów sił zbrojnych towarzyszą symbole określające ich specyfikę, czego nie można powiedzieć o Znaku Polski Walczącej na orle WOT. Heraldycy podkreślali, że symbol kotwicy wyróżnia się ściśle zakreślonym czasowo przekazem semantycznym, i proponowali przyjęcie orła noszonego przez oddziały Obrony Narodowej, które walczyły w wojnie obronnej 1939 r. MON natomiast odpowiadało, że WOT upatrują swoich tradycji w Armii Krajowej oraz że obie formacje dzieli wprawdzie czas, ale łączy misja, struktura i terytorialność.

Źródło: www.wojskonews.pl 

http://www.defence24.pl

 

 

Czytany 213 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy