reklama
wtorek, 17 kwiecień 2018 15:37

Czas wolny a nadgodziny 

Napisane przez AG
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Arkadiusz. Moje pytanie dotyczy nadgodzin, a dokładnie czy się należą czy niestety nie. Zacznę od początku. Przyjmijmy, że pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00 (8 godz.). W dniach od poniedziałku do środy pracuję normalnie po 8 godzin zaś z czwartku na piątek mam zajęcia 24 godzinne od 7 rano do 7 rano. W piątek idę rano do domu czyli odbieram 8 godzin. 8 zostaje za czwartek, a co z pozostałą ósemką. U mnie w jednostce twierdzą, że mi się nie należą bo dowódca może wydłużyć mi tydzień pracy do 48 godzin. Zgoda tylko w ustawie o służbie żołnierzy zawodowych jest napisane, że musi mi je oddać w takim samym wymiarze. Ja uważam, że mi się należą nadgodziny tylko najgorsze jest to, że każdy interpretuje prawo jak mu wygodnie. 

Od redakcji: zgodnie z art. 60 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, Zadania służbowe żołnierzy zawodowych powinny być ustalane przez przełożonych w sposób pozwalający na ich wykonywanie w ramach czterdziestu godzin służby w tygodniu. Wykonywanie zadań służbowych nie może przekraczać przeciętnie czterdziestu ośmiu godzin w tygodniu, w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym. W zamian za czas służby przekraczający czterdzieści godzin służby w tygodniu, żołnierzowi zawodowemu przysługuje czas wolny od służby w takim samym wymiarze.

Zgadza się, czas wykonywania zadań służbowych może wynieść do 48 godzin. Niemniej jednak, za czas służby przekraczający 40 godzin w tygodniu żołnierzowi przysługuje czas wolny - bez znaczenia czy była to 1, 2 czy 8 godzin. Racja jest po Pańskiej stronie.

 

Czytany 1112 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

  • Daniel

    Wydaję, że w tym przypadku przysługuje 8 godzin wolnego. W czwartek żołnierz jest w służbie od godziny 7.00 do 24.00 co daje nadwyżkę 9 godzin. W piątek od 0.00 do 7.00 jest 7 godzin ( brakuje mu 1 godziny ) i idzie do domu. Dlatego żołnierzowi pozostaje 8 godzin. Pozdrawiam.