reklama
środa, 25 kwiecień 2018 08:14

Sztandar OLW Częstochowa w zasobach Muzeum Wojska Polskiego

Napisane przez SALW-a
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kiedy w 1988 roku Ogólnokształcące Liceum Wojskowe w Częstochowie otrzymywało z rąk Dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego Sztandar, nikt z uczestników tej podniosłej uroczystości nie spodziewał się, że zaledwie po 7 latach, w 1995 roku, decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej Ogólnokształcące Liceum Wojskowe im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Częstochowie zostanie zlikwidowane, dzieląc los rozformowanych kilka lat wcześniej Liceów Wojskowych w Lublinie, Olsztynie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. 

Mijały lata. Do czasu nawiązania współpracy przez Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie ze Stowarzyszeniem Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a, ponad 20 lat, Sztandar Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Częstochowie przechowywany był w szkolnym archiwum "Andersa". Aktywna działalnośc obu Stron zaowocowała przekazaniem przez Prezesa Zarządu Stowarzyszenia SALW-a w dniu 23 kwietnia 2018 r. Sztandaru, rozformowanego w 1995 roku Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Częstochowie, do zasobów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Tym samym Sztandar ten dołączył do przechowywanych w Muzeum Wojska Polskiego Sztandarów po rozformowanym w 1992 roku Ogólnokształcącym Liceum Wojskowym w Lublinie i rozformowanym w 2005 roku Wojskowym Liceum Muzycznym w Gdańsku.

Żegnający Sztandar, przybyli goście, w tym absolwenci OLW w Częstochowie, mogli odczytać napisy zawarte na 21 ozdobnych gwoździach pamiątkowych:

Sztandar dla Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego w Częstochowie ufundowany przez Komitet Rodzicielski. Uroczystego aktu wręczenia sztandaru dokonał Dowódca Śląskiego Okręgu Wojskowego gen. bryg. Henryk Szumski na ręce Dyrektora Szkoły płk. Kazimierza Nity. Częstochowa 13.10.1988 r.

Stowarzyszenie Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a serdecznie dziękuje dyrekcji i gronu pedagogicznemu Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie oraz dyrekcji i pracownikom Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Źródło: SALW-a

Foto: Muzeum Wojska Polskiego

 

 

Czytany 159 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy