reklama
wtorek, 08 maj 2018 06:16

8.V. Narodowy Dzień Zwycięstwa

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

73 lata temu, 8 maja 1945 r., o godzinie 23.01 czasu środkowo-europejskiego zakończyła się II wojna światowa. Dzień wcześniej, przedstawiciele adm. Karla Dönitza, Naczelnego Dowódcy Wehrmachtu podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji.

II wojna światowa trwała w sumie 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa, czyli ponad dwa razy więcej niż w I wojnie światowej. Działania zbrojne prowadzone były na terytorium 40 państw, a do wojska powołano około 110 mln ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu. Życie straciło ponad 50 mln osób. 

Była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości. Dlatego data jej zakończenia jest m.in. dla Polaków dniem szczególnym, w którym czcimy pamięć poległych i radujemy się z wywalczonego zwycięstwa. Z tej okazji, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie,  hołd walczącym o niepodległość oddali kombatanci, żołnierze oraz przedstawiciele władz państwowych. W asyście żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego WP złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W ceremonii uczestniczył gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa.

Źródło: DGW

Zdjęcia: >>>

Czytany 53 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 08 maj 2018 16:09

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy