reklama
piątek, 18 maj 2018 06:19

Spotkajmy się w Noc Muzeów

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Występ grupy rekonstrukcyjnej, koncerty Orkiestry Wojskowej z Siedlec, pokazy musztry paradnej i wystawa sprzętu wojskowego - to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają  gości Dowództwa Garnizonu Warszawa podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

Z 19 na 20 maja  Dowództwo Garnizonu Warszawa zaprasza przed dom bez kantów i na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego wszystkich warszawiaków i turystów.  O godzinie 19.00 rozpocznie się występ grupy rekonstrukcyjnej ze Stowarzyszenia Historycznego Cytadela, która wraz z żołnierzami Pułku Reprezentacyjnego WP uczestniczyć będzie w zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 

Orkiestra Wojskowa z Siedlec zagra w sumie trzy koncerty ( w godzinach: 19.10-19.30, 20.00-20.30, 21.30-22.00), podczas których zaprezentuje się w ciekawym repertuarze, przygotowanym specjalnie na tę okazję. Wojskowi muzycy zagrają m.in. Serce w plecaku, Tango milonga i wiązankę melodii filmowych.  

Miłośników musztry paradnej w wykonaniu pododdziałów reprezentacyjnych zapraszamy na godzinę 19.30 na Plac Piłsudskiego oraz przed dom bez kantów w godzinach: 20.40-20.50, 21.00-21.20, 22.10-22.30, 23.00-23.20 i o północy. Żołnierze Pułku Reprezentacyjnego WP wystąpią w umundurowaniu trzech rodzajów sił zbrojnych. Będzie można się z nimi sfotografować. 

 Przez cały wieczór dostępny dla zwiedzających będzie historyczny oraz współczesny sprzęt wojskowy: armata salutacyjna z Pułku Reprezentacyjnego, samochód Studebaker, ciężarówka Daimler z 1913 r. oraz motocykl z wózkiem Royal Enfirld z 1915 r.

 Tej nocy warto zwiedzić Salę Tradycji DGW, po której oprowadzał będzie kustosz. Zachęcamy również do odwiedzenia wystawy Centralnej Biblioteki Wojskowej oraz punktów promocyjnych: Pułku Reprezentacyjnego i Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego. 

                              ***

W sobotę (19 maja br.) od godz. 18:00 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaprasza na Noc Muzeów ze służbami mundurowymi. Zwiedzający będą mogli m.in. wsiąść do policyjnych radiowozów, obejrzeć sprzęt pirotechników, zobaczyć limuzyny SOP czy spróbować swoich sił na strażackim torze przeszkód.

Inne atrakcje przygotowane przez MSWiA i służby na ten wieczór to m.in. punkt daktyloskopowania, na którym będzie można poszukać odcisków palców, ambulans pogotowia ruchu drogowego – APRD, czy specjalny pojazd pirotechników. Będzie też można wziąć udział w zawodach ubierania się w sprzęt bojowy SOP na czas. Najmłodsi przetestują strażackie dmuchańce wypełnione wodą.

Podczas Nocy ze służbami MSWiA będzie się można również dowiedzieć jak wygląda praca strażaka, policjanta, strażnika granicznego czy funkcjonariusza SOP. Służby będą również udzielały informacji na temat wymagań, jakie trzeba spełnić, aby wstąpić w szeregi poszczególnych formacji.

Żródło: DGW i MSWiA 

Czytany 52 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy