reklama
piątek, 08 czerwiec 2018 07:04

Rosną wydatki obronne państw NATO

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Według szacunków kwatery głównej NATO wydatki obronne europejskich sojuszników oraz Kanady będą wyższe czwarty rok z rzędu. W 2018 r. wzrost wyniesie 3,82 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Łączny przerost w latach 2015-18 to ok. 87,3 mld dolarów w porównaniu z poziomem z 2014 r.

O tych danych poinformował w czwartek wieczorem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, na koniec pierwszego dnia spotkania ministrów obrony Sojuszu w nowej kwaterze głównej w Brukseli. Sprawa wydatków obronnych – co potwierdził Stoltenberg – będzie jednym z najważniejszych tematów szczytu NATO, który odbędzie się w połowie lipca również w Brukseli. Na pozostałych 28 sojuszników naciskają Stany Zjednoczonych, które na zbrojenia wydają najwięcej na świecie. Sprawa stała się szczególnie ważna po objęciu władzy w USA przez prezydenta Donalda Trumpa.

Podkreślił, że wydatki obronne w NATO rosną czwarty rok z rzędu, a wszyscy sojusznicy zaprzestali cięć w tej dziedzinie i podwyższają wydatki. Wzrosła też liczba państw, które na obronę wydają co najmniej 2 proc. swojego PKB, co jest poziomem zalecanym przez NATO. Większość państw członkowskich ma też plan, by do 2024 r. osiągnąć ten poziom, co jest zobowiązaniem, jakie podjęto na szczycie w Newport w Walii w 2014 r.

Źródło: www.defence24.pl 

Więcej >>>

http://www.defence24.pl/znow-rosna-wydatki-obronne-nato-prawie-4-proc-wiecej-niz-w-2017-r

 

Czytany 72 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy