reklama
piątek, 08 czerwiec 2018 07:18

Armia PRL kontra papież

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Metropolita gdański, a wcześniej ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej i biskup polowy Wojska Polskiego, za informatora wywiadu wojskowego PRL uważany był co najmniej przez sześć lat, a służby próbowały pozyskać go do świadomej współpracy – wynika z dokumentów Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (Zarząd II SG), które przeanalizowali dziennikarze portalu Onet.pl Andrzej Gajcy i "Rzeczpospolitej" Tomasz Krzyżak.

Informacje uzyskiwane od kontaktu o kryptonimach "BA-10" lub "B-10" (stosowano je wymiennie), pod którym ukryto ks. Głódzia, oceniano jako "cenne i wartościowe" typu agenturalnego. Tajne do niedawna dokumenty dotychczas znajdowały się w zbiorze zastrzeżonym IPN.

Stolica Apostolska w zainteresowaniu polskiego wywiadu znajdowała się od końca II wojny światowej. Jednym z celów komunistycznych władz było zniszczenie lub poważne ograniczenie działalności Kościoła w Polsce. Chciano zatem znać zamierzenia kolejnych papieży w stosunku do PRL oraz polskiego Episkopatu. Wzrost zainteresowania Watykanem nastąpił w szczytowym okresie zimnej wojny, gdy Stolica Apostolska kształtowała swoją politykę wschodnią. W Rzymie lokowano agentów, którzy przy pomocy tajnych współpracowników mieli dostarczać wiedzy niezbędnej do walki z Kościołem i jego hierarchią. Donosicieli szukano nie tylko za Spiżową Bramą, ale też w polskich instytucjach kościelnych, które działały w Rzymie. Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Służbie Bezpieczeństwa udało się nawet pozyskać do współpracy ks. Bolesława Wyszyńskiego, rektora Papieskiego Kolegium Polskiego – domu, w którym podczas pobytów nad Tybrem zatrzymywali się polscy biskupi, m.in. kardynał Karol Wojtyła (historię werbunku i współpracy ks. Wyszyńskiego opisaliśmy na łamach "Plusa Minusa": "Zdrada w Watykanie", 27 czerwca 2015 r.).

Źródło: www.onet.pl  

Więcej >>>

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/armia-prl-kontra-papiez/sgvpsrg

 

Czytany 207 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy