reklama
piątek, 08 czerwiec 2018 08:03

Marek Kamiński ruszył na biegun elektromobilności!

Napisane przez PB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wystartowała najnowsza wyprawa No Trace Expedition – projekt jednego z najpopularniejszych polskich podróżników - Marka Kamińskiego. Tym razem polarnik ruszył, aby zdobyć zupełnie nowy biegun.

Marek Kamiński – polski polarnik, podróżnik, filozof. Jako pierwszy człowiek w historii zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku. Zrealizował wiele ekstremalnych wypraw, które zmieniły świadomość Polaków i ludzi na całym świecie.

No Trace Expedition - pokaże nową koncepcję podróży, która przy użyciu nowoczesnych technologii nie pozostawi za sobą negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Marek Kamiński poprzez swoje działania chce kształtować lepszą przyszłość człowieka w harmonii z naturą, otoczeniem i światem.

W zgodzie z ideą wyprawy, liczącą około 13 tysięcy kilometrów, podróż z Polski do Japonii polarnik odbędzie za kierownicą samochodu zeroemisyjnego – Nissana LEAF. Wiele terenów, które znalazły się na planie przejazdu Marka Kamińskiego nie posiada rozwiniętej infrastruktury drogowej, a sieć punktów ładowania jest znikoma.

- Mongolia wydaje się być największym wyzwaniem na trasie - komentuje podróżnik - brak tam odpowiednio przystosowanych dróg, a zagadkę stanowi też kwestia źródeł energii. Musiałem zdać się tutaj na nowoczesną technologię. Z pomocą nocnego widoku Google Maps sprawdziłem w jakich rejonach jest światło. Okazało się, że tam, gdzie zamierzam się wybrać nie ma z tym problemu, dlatego śmiem twierdzić, że będzie tam energia elektryczna, niezbędna do pokonania całego odcinka.

W trasie podróżnik spędzi około 2 miesiące przełamując tym samym stereotypy związane z samochodami elektrycznymi, które często postrzegane są jako pojazdy stworzone do przemieszczania się wyłącznie w obszarze miejskich aglomeracji.

Kamiński ma już za sobą podróż po Polsce, którą rozpoczął 22 maja w Zakopanem. To właśnie tam przemierzył dookoła Tatry w zeszłym roku podczas wędrówki No Trace Tatra. Projekt ten był rozgrzewką przed obecną wyprawą. Dokładnie 30 maja przekroczył granicę polsko-rosyjską i ruszył w stronę Kaliningradu. Relacje z konferencji prasowych, które odbyły się w Zakopanem, Warszawie i Gdańsku można zobaczyć pod tym adresem.

Hasło przewodnie podróży to „troska o lepszy świat wymaga odwagi”. To właśnie chce udowodnić podróżnik, pozostawiając jedynie pozytywne ślady w ludzkich umysłach, a nie szkodliwe dla otoczenia znaki swojej obecności.

Organizatorem projektu jest Instytut Marka Kamińskiego. Projekt wspierają Sponsorzy Strategiczni: Nissan, PKN ORLEN oraz Invena S.A. . Wśród Partnerów Technicznych znalazły się: Salewa, Mentz Electric, Traveler by ShareMap, Koło Naukowe ADek, PIMOT, a Partnerami Merytorycznymi są: Infuture Hatalska Foresight Institute, Fundacja Alter Eko, Little Greenfinity oraz Świat z Bliska. PB

 

 

Czytany 26 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy