reklama
wtorek, 12 czerwiec 2018 19:30

Drony i Rosomak BMS ruszą w tym roku

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ministerstwo Obrony Narodowej chce jeszcze w tym roku podpisać umowy na system zarządzania polem walki Rosomak BMS oraz bezzałogowe systemy powietrzne krótkiego zasięgu Orlik. W obu tych programach wcześniejsze postępowania unieważniono, a obecne procedury skierowano do spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl Oddział Mediów poinformował, że w kwietniu rozpoczęto postępowanie na pozyskanie bezzałogowców klasy mini typu Wizjer. Z kolei podpisanie kontraktu na drony klasy taktycznej krótkiego zasięgu Orlik planowane jest w czwartym kwartale tego roku.

Postępowanie na drony Wizjer zostało skierowane do spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Podobną decyzję już wcześniej resort obrony podjął w odniesieniu do programu Orlik. Obecnie prowadzone są w nim negocjacje z jednym wykonawcą – konsorcjum kierowanym przez PGZ, złożonym też z PIT-Radwar i WZL nr 2. Dotyczą one zakupu bezzałogowców typu E-310/PGZ-19R. Program Orlik jest o tyle istotny, że będzie to pierwsze wdrożenie na szerszą skalę do Wojska Polskiego dronów klasy taktycznej, o zasięgu około 150-200 km. Obecnie w WP używane są przede wszystkim drony klasy mini (głównie polskie FlyEye i izraelskie Orbitery, a także krajowe systemy Neox) oraz system amunicji krążącej Warmate.

www.defence24.pl >>>

http://www.defence24.pl/drony-i-rosomak-bms-rusza-w-tym-roku

 

Czytany 210 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy