Warning: Creating default object from empty value in /autoinstalator/joomla/libraries/cms/application/site.php on line 531
portal-mundurowy.pl - 28.VI. Święto 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej
reklama
Błąd
  • Szablon wyświetlający jest niedostępny. Skontaktuj się z administratorem witryny.
środa, 27 czerwiec 2018 10:12

28.VI. Święto 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Dorocznie święto 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej obchodzone jest ku uczczeniu wydarzeń z 28 czerwca 1919 roku. Wtedy to żołnierze 6 Dywizji Strzelców Polskich „Błękitnej” Armii gen. Józefa Hallera, której tradycje dziedziczy właśnie szczecińska „Dwunastka”, przeszli swój chrzest bojowy podczas wojny polsko - ukraińskiej. 

Najnowsza historia 12SDZ związana jest ściśle z obecnością na Pomorzu Zachodnim. Nie bez przyczyny  w nazwie 12 Dywizji Zmechanizowanej znajduje się określenie „Szczecińska”. To właśnie w Szczecinie, podczas Dni Morza w roku 1947, żołnierze „Dwunastki” złożyli przysięgę i otrzymali swój pierwszy sztandar. Przez kolejne lata wojsko na trwałe wkomponowało się w krajobraz miasta i regionu. Pierwsza dekada nowego wieku to w życiu dywizji okres intensywnego szkolenia i trudnej służby w składzie Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku i Afganistanie. To żołnierze szczecińskiej dywizji pełnili służbę w trzech zmianach I, VI i ostatniej X, Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Nie zabrakło ich także podczas misji w Afganistanie, gdzie byli odpowiedzialni za sformowanie III, IV i XII zmiany.

Nie mniejszą rolę odgrywa obecność na misjach w Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie.

 

Czytany 93 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy