Warning: Creating default object from empty value in /autoinstalator/joomla/libraries/cms/application/site.php on line 531
portal-mundurowy.pl - Dokument NATO: Polska nie wyda 2 procent na obronność
reklama
Błąd
  • Szablon wyświetlający jest niedostępny. Skontaktuj się z administratorem witryny.
środa, 11 lipiec 2018 09:42

Dokument NATO: Polska nie wyda 2 procent na obronność

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 W 2018 roku co najmniej 2 procent PKB na obronność przeznaczą USA, Wielka Brytania, Grecja, Estonia i Łotwa. Kolejne trzy państwa: Polska, Litwa i Rumunia będą tuż pod tym progiem - wynika z opublikowanych we wtorek szacunków dotyczących państw NATO.

Co roku Sojusz Północnoatlantycki zbiera informacje z ministerstw obrony państw, należących do organizacji, na temat obecnych i planowanych wydatków obronnych. Z opublikowanego we wtorek, dzień przed szczytem NATO zestawienia wynika, że w przypadku większości krajów kontynuowany jest powolny trend wzrostowy. Kilka państw ma wydać w tym roku mniej na obronność (w relacji do PKB) niż w 2014 roku. W grupie czterech takich państw jest Polska. Z poziomu nieco powyżej 2 proc. PKB w 2014 r. nasz kraj ma spaść w 2018 r. do 1,98 proc. PKB (w 2017 r. było to 1,99 proc.).

Z danych NATO wynika, że znacząco ma pójść w dół udział w wydatkach na sprzęt w Polsce. Przed czterema laty Polska wydawała około 34 proc. środków budżetu obronnego na ten cel, natomiast w tym roku ma to być 23,95 proc. To jedyny taki znaczący spadek w NATO. 

Źródło: www.tvn24.pl  >>>

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/raport-nato-polska-nie-wyda-2-procent-na-obronnosc,852635.html

 

Czytany 248 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy