reklama
czwartek, 06 wrzesień 2018 06:07

Zamknięcie kapsuły czasu w Koszalinie

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W piątek 31 sierpnia w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie nastąpiło zamknięcie kapsuły czasu.

Pomysł na rzeźbę zrodził się około pól roku temu podczas przygotowań do konkursu Military Art 2018. Chcąc uczcić 100-ną rocznicę odzyskania niepodległości kpr. KRÓL Patryk postanowił zrobić coś wyjątkowego. Pierwsza rzeźba to drzewo niepodległości z zarysem ważnych dat i nazwisk dla Polski oraz z hymnem. Drzewo nawiązuje do trudnych losów Polski, dla których drogowskazem był Bóg, Honor, Ojczyzna. Drzewo stoi na kapsule czasu, w której umieszczone przeróżne rzeczy, listy, które mają zostawić ślad po nas oraz życzenia dla Polski, by za 100lat była wciąż wolnym, niepodległym krajem.

Zewnętrzna część rzeźby jest wykonana z odpadów metalowych lub materiałów, które dostały nowe życie. Wszystkie te elementy połączone są za pomocą spawów, a następnie czyszczone i polerowane. Kolor rzeźby jest naturalny, a miejscami patynowany poprzez wcieranie miękkiego stopu metalu w twardszy metal. W tym przypadku jest to mosiądz wcierany przy odpowiedniej temperaturze w czarną stal o różnej twardości i zawartości węgla. Twardy metal połączony z naturą. Rdzeń rzeźby to twarda gałęź dębowa, która wcześniej leżała w rzece. Prętami metalowymi o grubości 5mm pokryte zostało 80% rdzenia, łączone spawami wzdłuż imitują korę drzewa. W rdzeniu dębowym został wydrążony prostokątny otwór, w którym ukryte są "skarb" na wysokości drugiej zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".

W szczelinach, pęknięciach, bliznach kory drzewa jest ukryta taśma LED, która ma za zadanie rozjaśnić rzeźbę nadać jej uroku weselszego, wręcz urodzinowego (100lat). Metalowe tabliczki z zarysem ważnych dat i nazwisk, patynowane mosiądzem mają za zadanie cofnąć nas w czasie i skłonić do refleksji. Prowadząc wzrok ku tylnej części drzewa napotkamy wybity literką po literce hymn polski, który jest w sercu każdego Polaka. Nieco wyżej na gałęzi znajduje się hełm z wypaloną granicą Polski. W ten sposób pokazani zostali i uczczeni wszyscy ci, ponieśli najwyższą ofiarę marząc o wolności i niepodległości.

Plątanina prętów symbolizuje trudną drogę i losy Polski, dla której drogowskazem była wiara. Filar, na którym stoi drzewo niepodległości wykonany jest z trzy milimetrowej blachy ryflowanej, oraz z materiałów spawanych pozyskanych ze złomowisk.

Choć wehikuł czasu, podróż w czasie wydaje się nie możliwa to jednak zawsze była w zasięgu naszych możliwości. Chcąc przenieść się w przeszłość wystarczy tak naprawdę, że zajrzymy do podręczników historii. Chcąc przenieść się w przyszłość by istnieć choć trochę w przyszłości, wystarczy zostawić jakiś ślad po sobie.

Filar, na którym stoi drzewo niepodległości jest właśnie tą kapsułą czasu, do której trafiły listy, monety różnych ludzi i instytucji, którzy chcąc uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości wybierają się w taką podróż w czasie.

Mając nadzieję, że 11 listopada 2118 roku, gdy kapsuła czasu zostanie otwarta, nasza ukochana Polska nadal będzie piękna, wolna i niepodległa.

Źródło: 8 PAPrzeciwl. 

Czytany 133 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy