reklama
niedziela, 07 październik 2018 17:06

Bezpieczeństwo Polski A.D. 2018

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Nasz kraj od powstania był targany licznymi konfliktami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Specyficzne ułożenie geopolityczne postawiło nas w wiecznym rozkroku między Wschodem i Zachodem – co wielokrotnie generowało kolejne zagrożenia. Polacy zawsze byli narodem czuwającym i gotowym do walki. Czy w 2018 roku jesteśmy bezpieczni? Jakie są nasze główne zagrożenia? Analizujemy to w ramach cyklu tekstów na stulecie odzyskania niepodległości.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, zastanówmy się jak wygląda bezpieczeństwo narodowe Polski. Co nam grozi i czym przed zagrożeniami możemy się bronić?

Choć nasz kraj nie zaznał konfliktu wewnętrznego ani zewnętrznego na pełną skalę od końca II wojny światowej, to nie można powiedzieć, by ostatnie ponad 70 lat było w pełni spokojne. Powojenna odbudowa, państwo podziemne, żelazna kurtyna, radziecka okupacja, zimna wojna, brutalnie tłumione strajki robotnicze, służby bezpieczeństwa zwalczające własny naród, przemiany polityczne i gospodarcze oraz towarzysząca wymienionym zjawiskom bieda. To rzeczywistość zaledwie 45 lat PRL-u. Choć teoretycznie panował pokój, dla większości dopiero obalenie w Polsce komunizmu pod koniec lat 80. okazało się kluczem do realnego bezpieczeństwa pod batutami najpierw NATO, a potem Unii Europejskiej.

Realista historyczny czy polityczny wie jednak, że ten stan nie jest wieczny, bo też wieczny nie jest żaden pakt ani sojusz.

Źródło: onet.pl  >>>

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/bezpieczenstwo-polski-i-glowne-zagrozenia-w-2018-roku/5evxmqw

 

Czytany 161 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

  • Ojciec Ryzyk .

    Bardzo dobry artykuł . Choć pobyt dywizji amerykańskiej byłby czymś dobrym dla Polski , to jednak nie po takich kosztach a dwa , niestety jest to przyznaniem się do słabości zupełnego nie radzenia sobie samemu . A nie do końca to jest prawda . Gdyby były lepsze zarządzenia , wydawanie kasy . Nie na podwyżki a na sprzęt to by wszystko szybciej poszło do przodu . Ale ..jak polityka wkracza , to nic się nigdy nie uda . Amen :)