reklama
poniedziałek, 08 październik 2018 07:33

 "Sunday Times": Wielka Brytania opracowuje symulacje konfrontacji z Rosją

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Brytyjscy wojskowi przeprowadzili symulacje na wypadek konfrontacji z Rosją. Dowódcy są zaniepokojeni tym, że Wielka Brytania ma ograniczone możliwości odpowiedzi na rosyjską agresję, poza użyciem nuklearnego pocisku balistycznego Trident - informuje "Sunday Times".

Wysokiej rangi źródło wojskowe ostrzegło "Timesa", że Rosja prawdopodobnie nie zdecyduje się na konwencjonalną wojnę, ale np. na wyspach u wybrzeży Estonii, może przetestować przywiązanie NATO do gwarancji bezpieczeństwa - Co jeśli zatopią nasz lotniskowiec z nuklearnym pociskiem; jaka jest nasza odpowiedź? Nie mamy żadnej opcji pomiędzy zatopieniem ich okrętu podwodnego a zrzuceniem bomby nuklearnej na północnej Kamczatce - powiedziało źródło

Gazeta ujawniła, że taki wniosek sformułowano na cotygodniowych naradach dotyczących rosnącego zagrożenia konfrontacji z Moskwą. Po przeprowadzeniu szeregu gier wojennych oceniono, że konieczne jest wzmocnienie zdolności wojskowych w cyberprzestrzeni, aby móc odpowiedzieć np. atakiem na sieć energetyczną w Moskwie.

Jak podkreślono, wypracowanie szerszej gamy opcji ofensywnych dałoby Wielkiej Brytanii więcej czasu na reakcję w razie rozważanych scenariuszy rosyjskiej agresji, np. ataku na jedną z bałtyckich wysp należących do Estonii w celu sprawdzenia jedności NATO dotyczącej obrony wszystkich członków Sojuszu, interwencji w Libii w celu wywołania nowej fali migracyjnej do Europy lub użycia nieregularnych sił - jak te, które były użyte przy aneksji Krymu - do jednorazowego ataku na brytyjskich żołnierzy.

Źródło: onet.pl >>>

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/media-wielka-brytania-opracowuje-symulacje-konfrontacji-z-rosja/z998jj8

 

Czytany 42 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 październik 2018 20:01

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy