reklama
poniedziałek, 08 październik 2018 19:29

Piloci myśliwców F-16 odchodzą. Ilu? Wojsko tego nie wie

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W lotnictwie wojskowym brakuje około 30 proc. pilotów samolotów F-16 – dowiedział się nieoficjalnie Onet. Kolejni odejdą niebawem. Co na to wojsko? Na pytanie, ilu pilotów „Jastrzębi” odeszło, otrzymaliśmy taką odpowiedź: „Nie prowadzimy statystyki zwolnień z zawodowej służby wojskowej z podziałem na poszczególne specjalności wojskowe”.

W lotnictwie wojskowym powinno służyć 72 pilotów „Jastrzębi”. Jak wynika z informacji Onetu, od dwóch lat piloci wyszkoleni do lotów na tych maszynach masowo odchodzą z armii . Wojsko nie widzi problemu i twierdzi, że nie prowadzi takich statystyk. Tymczasem wyszkolenie jednego pilota F-16 to koszt sięgający nawet pięciu milionów dolarów

Jeśli dowództwo nie wie, ilu ma pilotów F-16, to znaczy, że nie wie, jaką gotowość bojową mają podległe im jednostki wojskowe – mówi jeden z oficerów

W kilku niezależnych źródłach zbliżonych do resortu obrony, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz środowiska lotniczego usłyszeliśmy, że z wojskiem pożegnała się w ostatnich dwóch latach aż jedna trzecia pilotów F-16. Odchodzą najbardziej doświadczeni. Wielu z nich to piloci klasy mistrzowskiej, instruktorzy, którzy powinni szkolić kolejne pokolenia polskich lotników.

Źródło: onet.pl  >>>

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/piloci-mysliwcow-f-16-odchodza-ilu-wojsko-tego-nie-wie/sck5mvz

 

 

Czytany 539 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

 • Zorba

  Każdego żołnierza czy pracownika cywilnego doświadczonego,rzetelnego dobrego w swoim rzemiośle też szkoda.Kiedyś taki żołnierz czy pracownik przed odejściem na zasłużoną emeryturę musiał wybrać, wyszkolić i zapoznać z swym stanowiskiem wtedy mógł w" glorii chwały" odejść. Cóż z tego że obecnie ludzie odchodzą aby za miesiąc przyjść przeważnie na te same stanowisko albo przychodzą osoby które nie mają zielonego pojęcia o tym na czym będą służyć czy pracować. Dlatego taka armia to "studnia bez dna :ilekroć zwiekszane są fundusze tym bardziej ich brakuje. Za protoplastów armii uważani są Spartanie którzy opracowali pierwszą strukturę wojska nazywaną Falanga gdzie jako pierwsi w szeregu stali wyszkoleni przez weteranów młodzi żołnierze a na końcu stali weterani,seniorzy,rezerwa i kiedy ginęli pierwsze szeregi to natychmiast zastępowały ich następne szeregi tak że pierwszy szereg był zawsze pełen.

 • Paweł

  szkoda ze nie napisza ile pilotow smiglowcowych ucieka z armii! np z 25 BKPow i nikt o tym nawet slowa nie napisze! tymczasem exodus personelu smiglowcowego trwa na calego - ale w mediach tylko o F-16!

 • heman

  do Paweł: bo ich wyszkolenie nie kosztuje tyle i łatwiej ich zastąpić. Poza tym można sobie darować płytkie podejście w stylu wiejskim "a łonich mówią a łonas nie". Liczy się problem a nie to kogo dotyczy.

 • olo

  Teraz od MON nic się nie dowiecie. Wybory, czyli fake newsy typu mamy 102 tysiące żołnierzy, chyba na papierze. Sytuacja ogólnie kadrowa jest tragiczna w całym wojsku. Jak oni to zrobili, natrzepali w pół roku 5000 szeregowych??? http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1285445,nie-tylko-liczba-zolnierzy-wplywa-na-zdolnosc-bojowa.html

 • paweł

  do HEMAN - latwiej zastapiac? kim?! wiesz ile w tej chwili trwa (i ile kosztuje?!) wyszkolenie pilota smiglowcowego gdzie coraz bardziej brakuje sprzetu , obcinane sa limity nalotu w powietrzu , doswiadczonej kadry prawie juz nie ma! (luka pokoleniowa!) a chetnych zeby zostac w armii (piloci smiglowcowi) za smieszne pieniadze jest jak na lekarstwo?! widze ze nie masz o tym bladego pojecia a te aluzje na temat wiejskiego podejscia zachowaj dla siebie wiesniaku - bo jak na razie to tylko wszyscy widza problem boskich pilotow f-16 tymczasem lotnictwo smiglowcowe lezy i kwiczy! a jak przychodzi co do czego (kleski zywiolowe , wazne wizyty , transport , morski SAR itd , itp - mozna tak wymieniac bez konca!) to wszyscy pytaja sie gdzie sa wojskowe smiglowce! a nie jakies mityczne f-16! dobrze by bylo zeby tez towarzystwo z f-16 zaczelo sie w koncu szkolic w Polsce (a nie w USA!) co bardzo obnizyloby koszta szkolenia!

 • HEMAN

  do Paweł:
  "zeby tez towarzystwo z f-16 zaczelo sie w koncu szkolic w Polsce (a nie w USA!) co bardzo obnizyloby koszta szkolenia" :):):):)
  Szkolenie w Polsce trwa już od 2009 roku.

 • olo

  02 luty 2018 - Armia zawodowa mniejsza niż rok temu. Z wojska odeszło 4131 żołnierzy
  Na koniec 2017 r. liczba żołnierzy zawodowych w siłach zbrojnych RP nie tylko nie przekroczyła stu tysięcy (wyniosła 97 933) , ale była niższa niż rok temu (98586). W ubiegłym roku z mundurem rozstało się 4 131 żołnierzy, w tym 1 296 szeregowych zawodowych i 1 739 podoficerów. (...) Zamiast oczekiwanego wzrostu nastąpił spadek liczebności kadry zawodowej z 98 586 żołnierzy w 2016 r. do 97 933 w 2017 r. , czyli o 653 osób. Nie przekroczono poziomu z 2015 r. kiedy to stan liczebny kadry zawodowej wyniósł 96 210 żołnierzy. http://promilitaria21.home.pl/autoinstalator/joomla/aktualnosci-i-prawo/item/6589-2-ii-armia-zawodowa-mniejsza-niz-rok-temu-z-wojska-odeszlo-4131-zolnierzy

 • PAWEŁ

  do HEMAN _________ nie do konca! w szczegoly nie bede wchodzil - zainteresowani wiedza o co chodzi