reklama
poniedziałek, 08 październik 2018 19:32

 Dezubekizacja niezgodna z konstytucją. Pomyłka czy zmiana frontu?

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Posłowie partii rządzącej zgodzili się, że obniżenie emerytur funkcjonariuszy policji, służb specjalnych i BOR za okres służby dla niepodległej Polski było bezprawne. Czy takie stanowisko zajmie Sejm przed Trybunałem Konstytucyjnym?

Ostatni czwartek, godz. 14. Tytuł posiedzenia sejmowej komisji ustawodawczej nie zachęca do szczególnego zainteresowania. W rozpisce prac czytamy, że komisja zajmie się „Zaopiniowaniem dla Marszałka Sejmu – w trybie art. 121 ust. 2 regulaminu Sejmu – spraw zawisłych przed Trybunałem Konstytucyjnym”. Podanych jest sześć sygnatur. Jedna z nich – P 4/18 – to wniosek warszawskiego sądu okręgowego (wydział ubezpieczeń społecznych), który rozstrzygał sprawę funkcjonariuszki zaczynającej karierę w komunistycznej Służbie Bezpieczeństwa, a po roku 1989 przez 15 lat pracującej w policji.  W październiku 2017 r. policjantka, zgodnie z uchwaloną głosami PiS tzw. ustawą dezubekizacyjną, straciła dodatkowe świadczenia przysługujące funkcjonariuszom grupy MSW. Jej emeryturę obniżono o ponad połowę z – 3,8 tys. zł do 1700 zł na rękę.

Podobny mechanizm obcięcia świadczeń (emerytur i rent inwalidzkich oraz rodzinnych) dotknął ponad 38 tys. byłych funkcjonariuszy bez względu na to, czy po upadku komunizmu pracowali dla wolnej Polski. Przywileje emerytalno-rentowe tracił każdy, kto chociaż jeden dzień przepracował w organach bezpieczeństwa PRL.

Po wejściu w życie tych przepisów tysiące objętych dezubekizacją odwołało się do sądu. Ale procedury stanęły, bo przy sprawie wspomnianej policjantki sąd przerwał orzekanie i zwrócił się do TK z pytaniami o konstytucyjność dezubekizacji. Komisja 4 października miała ustalić, jakie stanowisko zajmie Sejm przed Trybunałem.

Najbliższe tygodnie pokażą, czy doszło do przeoczenia, czy też partia rządząca zmienia stanowisko, wiedząc, że nie ma szans na utrzymanie krzywdzącego zapisu np. przed Trybunałem w Strasburgu.

TK nie podał jeszcze terminu rozprawy, ale jest już wyznaczony skład, który zbada sprawę. Gdyby Trybunał zaakceptował uchwałę komisji, to 30 tys. emerytów i rencistów MSW odzyska świadczenia. A budżet państwa czeka małe trzęsienie ziemi, bo odebrane przed rokiem pieniądze trzeba będzie zwrócić. Szacunkowo w skali roku wychodzi grubo ponad 300 mln zł.

Źródło: wyborcza.pl  >>>

http://wyborcza.pl/7,75398,24015383,poslowie-pis-dezubekizacja-niezgodna-z-konstytucja-pomylka.html

Czytany 531 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

  • Patriota

    I tak to właśnie jest gdy mściwi politycy stawiają się ponad prawem , uznając że im wszystko wolno i tak naprawdę jeden mściwy mały człowiek potrafił zrujnować życie wielu tysiącom zasłużonych funkcjonariuszy i żołnierzy, państwo polskie powinno przeprosić za ten haniebny czyn i ustawę i odpowiednio to zrekompensowac tyle że wielu już z tych poszkodowanych odeszło targajac się na własne życie lub serce nie wytrzymało..... jak można było dopuścić aby za służbę w wolnej Polsce zabrać emeryturę bo służyli w PRL a Ci wielcy politycy jedynej słusznej partii gdzie kończyli szkoły? Gdzie nabyli tytuły prokuratora i mgr A nawet profesora? Wszak to niegodne bo w PRL to czemu się ich nie zrzekną? I to jest ta obłuda pi.........ska aby tylko zniszczyć, upokorzyć i bez względu na fakty i konstytucję.

  • Borys

    Ktoś poszedł po olej do głowy, najwyższy czas. A może to wyborczy haczyk ?

  • TADEO

    Czy Wy nie widzicie ze to tylko przedwyborcza zagrywka? Wbrew oficjalnej propagandzie malo kto juz chce glosowac na tą zaklamaną i zlodziejską pisowska partyjke oszolomow wiec teraz szukaj jeleni gdzie sie da! Ale nic z tego! Pogonimy tych pajacy przy wyborach raz na zawsze! Won z pisosyfilisem!