reklama
środa, 10 październik 2018 06:59

Dezubekizacja już w Trybunale. PiS cofa ustawę, ale nie mówi dlaczego

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nikt z PiS nie chce powiedzieć, dlaczego partia wycofuje się z głównego punktu ustawy dezubekizacyjnej. Marszałek Sejmu skierował zapis o obniżeniu emerytur do Trybunału Konstytucyjnego.

Tempo przyjęte przez partię Jarosława Kaczyńskiego jest błyskawiczne. 4 października sejmowa komisja ustawodawcza przyjęła opinię prawną, że uchwalona w grudniu 2016 r. ustawa dezubekizacyjna jest w swoim najważniejszym punkcie sprzeczna z konstytucją. We wtorek na stronie Sejmu pojawiło się potwierdzenie tej opinii oraz takie samo stanowisko marszałka Sejmu skierowane już do TK. Oba dokumenty mówią, że artykuł obniżający emeryturę lub rentę za pracę w policji po roku 1990 nie jest zgodny z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa (art. 32 ust. 1 Konstytucji RP).

Takie stanowisko oznacza, że PiS wycofuje się z najbardziej restrykcyjnego zapisu ustawy. Zrównuje on funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL, którzy zakończyli pracę z upadkiem komunizmu, z tymi, którzy kontynuowali służbę. Dezubekizacja odbierała świadczenia nawet tym, którzy w organach PRL przepracowali kilka dni, a potem przez lata służyli wolnej Polsce (rekordziści nawet 26 lat).

Inny powód ustępstw to okres przedwyborczy: – To cyniczna zagrywka polityczna. Licząc z rodzinami, ta ustawa dotknęła ok. 100 tys. osób. Teraz próbuje się rozbudzić ich nadzieje, a potem Trybunał i tak zrobi to, co każe Kaczyński – mówi „Wyborczej” Andrzej Rozenek, b. poseł i działacz SLD zaangażowany w pomoc funkcjonariuszom.  W dobre intencje władzy nie wierzy też Zdzisław Czarnecki, szef Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP: – Jeśli naprawdę chcieliby się wycofać, w tydzień przygotowaliby projekt nowelizacji i zmienili przepisy. Ale oni tego nie robią. Mamią mundurowych, że stają w ich obronie, a po wyborach Trybunał uzna, że ustawa jest zgodna z prawem.

Źródło: wyborcza.pl  >>>

http://wyborcza.pl/7,75398,24023855,dezubekizacja-wersja-przedwyborcza.html#a=190&c=8000http://wyborcza.pl/7,75398,24023855,dezubekizacja-wersja-przedwyborcza.html#a=190&c=8000

 

Czytany 542 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

  • Kaktus12

    Trudno faktycznie wierzyć w dobre intencje, ale z drugiej strony jest to nie wielki elektorat. Ile głosów by uzyskało PiS gdyby te poprawkę uchwalono? Ile mogą stracić nowelizując ustawę? Tego nie mówi nikt. Czas jednak najwyższy przywrócić tym ludziom świadczenia zabrane za służbę wolnej Polsce. Czas im przywrócić godność, bo nie tylko pieniądze im zabrano. Skoro tylko 1% ankietowanych poparło ustawę "deubekizacyjną" to nie ma to sensu. Chyba, że chodzi o pieniądze ale słyszymy, że budżet ma się świetnie i jest na wszystkie wydatki i obietnice.

  • Satyr

    Trzeba pamiętać że następnym krokiem jest skierowanie ustawy do TPCz w Strasburgu a znając przychylność instytucji zagranicznych do polskich poczynań w ostatnim czasie wyrok jest przesądzony z góry .