reklama
środa, 10 październik 2018 18:21

Merkava IV Barak. Najnowocześniejszy czołg świata

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Izraelska armia jest nieoficjalnie uważana za najskuteczniejsze i najlepiej wyszkolone wojsko świata. Niebawem dostaną do swojej dyspozycji nową broń. Czołg Merkava IV Barak będzie najbardziej zaawansowanym sprzętem tego typu na świecie.

Jednym z filarów siły izraelskiej armii jest czołg Merkava, czyli z hebr. Rydwan. Niebawem pojawi się jego najnowsza wersja - Merkava IV Barak, czyli Błyskawica. Izraelski czołg będzie wspierany przez komputer pokładowy ze sztuczną inteligencją i systemy obserwacyjne wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość.

Podstawowym narzędziem czołgistów nowej Merkavy ma być opracowany przez firmę Elbit hełm Iron Vision. Są to specjalne gogle, podobne do gogli wirtualnej rzeczywistości, które pozwalają widzieć żołnierzom bezpośrednie otoczenie czołgu. Obraz do komputera przesyłają umieszczone na pancerzu kamery. Komputer następnie "składa" obraz w całość i przesyła do gogli.

Kolejną nowością w Merkavach IV Barak będą ekrany dotykowe. Ułatwią one obsługę skomplikowanych systemów, a komputer pokładowy wspomagany przez sztuczną inteligencję podpowie za ich pośrednictwem, które cele atakować i jaką amunicją. Unowocześnione zostanie też działo i system kierowania ogniem, który ma być prostszy i bardziej intuicyjny w obsłudze. Z jednej strony jest to ruch, który ma sposób zwiększyć możliwości czołgu, a z drugiej uczynić go naturalniejszym w obsłudze dla młodych pokoleń żołnierzy.

Źródło: tech.wp.pl  >>>

https://tech.wp.pl/merkava-iv-barak-najnowoczesniejszy-czolg-swiata-6303694157989505a

 

Czytany 268 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji