reklama
piątek, 09 czerwiec 2017 19:10

Przysięga 223 elewów w CSWL

Napisane przez kpt. Janusz Jarmużek
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Młodzi żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu 9 czerwca mieli swój wielki dzień - uroczystą przysięgę wojskową. W obecności swoich rodzin, bliskich i zaproszonych gości 223 elewów złożyło jakże ważne przyrzeczenie. 

Uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy służby przygotowawczej do  NSR rozpoczęła się o godzinie 10:00 od złożenia meldunku komendantowi Centrum Szkoleni Wojsk Lądowych płk Piotrowi KRIESE. Po przywitaniu gości przed front szyku wystąpiły poczty sztandarowe Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych oraz  bloki przysięgających. Komendant Centrum w swoim przemówieniu podkreślił, że przysięga wojskowa to szczególnie ważny akt dla ludzi w mundurach, znaczony dziedzictwem wieków i tradycjami oręża polskiego. – Jest to ważny etap w życiu, który należy pokonać z godnością i honorem. – powiedział Komendant CSWL. W słowach skierowanych do elewów Komendant zaakcentował, że to od nich zależy kształtowanie wizerunku wojska w społeczeństwie. 

Na komendę dowódcy uroczystości przysięgający żołnierze zdjęli z głów berety, unieśli do góry prawe dłonie i powtórzyli słowa przysięgi: „Ja żołnierz Wojska Polskiego, PRZYSIĘGAM!...”. Przysięgę złożyło  223 żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

Zaszczytem złożenia przysięgi na sztandar wyróżnieni zostali szeregowi elewi:

  • szer. elew  Rafał Nuszczyński
  • szer. elew  Arkadiusz Brzozowski
  • szer. elew  Bartosz Mioduszewski
  • szer. elew  Michał Tunkiewicz

Dopełnieniem wydarzenia była uroczysta defilada pododdziałów biorących udział w przysiędze oraz przemarsz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania. Uroczystość swoją obecnością uświetnili między innymi: przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z wicewojewodą Wielkopolski Panią Marleną MALĄG na czele, prezes Agencji Mienia Wojskowego  Mateusz MRÓZ oraz dyrektor Regionalnego Oddziału Agencji Mienia Wojskowego w Poznaniu  Krzysztof DEMBIŃSKI, prezesi stowarzyszeń i kół związków żołnierzy Wojska Polskiego na czele z weteranem walk o niepodległość Rzeczypospolitej, żołnierza niezłomnego, Pana Generała Brygady Jana PODHORSKIEGO ps. „ZYGZAK”. 

Po ceremonii żołnierze mieli okazję spotkać się z długo niewidzianymi bliskimi. Wszyscy elewi udali się na pierwsze przepustki. Po powrocie do Centrum czeka ich kolejne szkolenie i zgłębianie tajników żołnierskiego rzemiosła.

tekst: kpt. Janusz Jarmużek

zdjęcia: Dorota Bogdanowicz

Czytany 419 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy