reklama
sobota, 30 wrzesień 2017 05:19

596 podchorążych WAT złożyło przysięgę

Napisane przez Ewa Jankiewicz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 W uroczystym złożeniu przysięgi wojskowej, które miało miejsce 29 września br. na placu apelowym Wojskowej Akademii Technicznej, uczestniczyło 596 podchorążych. To znacznie więcej niż w ostatnich kilku latach. 

Uroczystość złożenia przysięgi wojskowej jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu Akademii. Przysięga jest symbolicznym aktem wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego, a dla podchorążych WAT również rozpoczęcia zawodowej kariery. Tym doniosłym aktem ślubowania, podchorążowie wstępują do żołnierskiej społeczności uczelni i są gotowi do podjęcia studiów w Akademii.

W nowym roku akademickim studia w WAT rozpocznie 606 podchorążych w tym: 143 na Wydziale Cybernetyki, 201 na Wydziale Elektroniki, 125 na Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa, 67 na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji, 35 na Wydziale Logistyki, 18 na Wydziale Mechanicznym i 17 na Wydziale Nowych Technologii i Chemii.

Przysięga wojskowa jest dla podchorążych I roku zwieńczeniem trwającego ponad miesiąc Podstawowego Szkolenia Wojskowego. Za wzorową postawę żołnierską i uzyskanie bardzo dobrych ocen, w tym pierwszym etapie kształcenia wojskowego w uczelni, wyróżnieni zostali podchorążowie: szer. pchor. Jakub Bąk z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji ze średnią ocen 4,81; szer. pchor. Mateusz Sokolnicki z Wydziału Cybernetyki ze średnią ocen 4,69; szer. pchor. Konrad Belka z Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa ze średnią ocen 4,81; szer. pchor. Piotr Nowak z Wydziału Mechanicznego ze średnia ocen 4,69; szer. pchor. Sebastian Tatko z Wydziału Elektroniki ze średnią ocen 4,88; szer. pchor. Tomasz Sadoch z Wydziału Logistyki ze średnią ocen 4,75; szer. pchor. Angelika Kaźmierczak z Wydziału Nowych Technologii i Chemii ze średnią ocen 4,88. 

Rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek w przemówieniu zwrócił się do podchorążych, podkreślając doniosłość przysięgi, jej wagę i znaczenie dla każdego żołnierza.  Zwrócił również uwagę na powinności wobec tradycji żołnierza polskiego i Wojskowej Akademii Technicznej: - Jako kandydaci do zawodowej służby wojskowej i przyszli oficerowie, bierzecie  na siebie zaszczytny obowiązek służby Ojczyźnie i kontynuowania chlubnych tradycji Wojska Polskiego, ale także pomnażania wspaniałego dorobku Wojskowej Akademii Technicznej.

Po wystąpieniu płk. dr. hab. inż. Tadeusza Szczurka prawie 600 podchorążych, w obecności rodziców, bliskich i zgromadzonych gości, powtórzyło słowa Roty – przysięgi wojskowej.

Czterech wyróżnionych podchorążych: szer. pchor. Daniel Pękalski, szer. pchor. Konrad Sroka, szer. pchor. Wojciech Michalski, szer. pchor. Jarosław Jagiełło, złożyło przysięgę na sztandar Akademii.

Duszpasterskiego błogosławieństwa podchorążym udzielili: Biskup Polowy Wojska Polskiego JE gen. bryg. dr Józef Guzdek, zastępca Ordynariusza Prawosławnego Wojska Polskiego ks. płk Aleksy Andrejuk oraz kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego ks. mjr Tomasz Wigłasz.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego WP, Dowództwa Generalnego RSZ oraz rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni.

Podchorążym na placu apelowym towarzyszyła kompania honorowa ze sztandarem Akademii, orkiestra wojskowa oraz pododdział w strojach historycznych. Uroczystości rozpoczęło odegranie hymnu państwowego i wciągnięcie na maszt flagi państwowej.

Źródło: WAT (Ewa Jankiewicz) 

Zdjęcie: Grzegorz Rosinski

 

 

 

Czytany 665 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy