reklama
poniedziałek, 30 październik 2017 16:42

Przysięga żołnierzy WOT

Napisane przez CO MON
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

W weekend  w sześciu miejscowościach na terenie wschodnich województw odbyły się przysięgi wojskowe kończące przedostatni cykl szkoleń podstawowych i wyrównawczych zaplanowanych na ten rok w Wojskach Obrony Terytorialnej. W szkoleniach tych uczestniczyło ponad 1100 ochotników. .Na uroczystościach w Siedlcach i w Grajewie obecny był sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk. 

- Dziś wstępujecie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, nowego oblicza polskiej armii, rodzaju Sił Zbrojnych, który w sposób szczególny wiąże obywateli z armią i zadaniem obrony Ojczyzny. Do wojsk, które czerpią tradycje z wielkiego doświadczenia armii obywatelskiej. W naszej historii wojska obywatelskie powoływane były w sytuacjach najwyższego niebezpieczeństwa. Tak działo się podczas powstań narodowych, tak było w roku 1920 i tak było, gdy powoływano Armię Krajową. Wojska obywatelskie walczyły z okupantem niemieckim i sowieckim. Dziś na Wojska Obrony Terytorialnej czekają inne zadania. Zadania codziennej pracy, służby Ojczyźnie i armii polskiej. Jestem przekonany, że wraz z Waszymi dowódcami sprostacie temu zadaniu – napisał w liście do żołnierzy WOT minister Antoni Macierewicz. 

Szef MON w liście podziękował nie tylko żołnierzom za gotowość służby Ojczyźnie, ale także dowódcy jednostki, instruktorom, którzy prowadzili szkolenia oraz rodzinom i bliskim żołnierzy. - Pragnę wyrazić mój największy szacunek dla żołnierzy - ochotników odbywających służbę w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Władysława Liniarskiego. Dzisiejsza przysięga wieńczy intensywne szkolenie wojskowe, podczas którego poznaliście własne możliwości, zapoznaliście się z żołnierskimi obowiązkami i wojskową dyscypliną. Wasza patriotyczna postawa oraz ofiarność i oddanie służbie zasługują na najwyższy szacunek. Kierujecie się wartościami, które przyświecały Waszym przodkom: honorem i miłością Ojczyzny. (…) Z wyrazami uznania zwracam się do Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, Dowódcy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz kadry szkolącej żołnierzy. Dziękuję za trud włożony w proces przygotowania ochotników. Przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności oraz poczucia satysfakcji z pełnienia służby dla Ojczyzny. Żołnierski honor i umiłowanie Ojczyzny w połączeniu z kompetencjami i odwagą stanowią Wasz bezcenny kapitał. Pomnażajcie go przez kolejne lata. Rodzinom i najbliższym żołnierzy składających dzisiaj przysięgę składam gratulacje i dziękuję. Wszystkich Państwa serdecznie pozdrawiam.

- Bądźcie dumni z munduru jaki zakładacie, ale pamiętajcie, że za tym mundurem stoi historia oręża polskiego, któremu zawdzięczamy niepodległość i suwerenność naszego kraju –  mówił podczas przysięgi do żołnierzy WOT sekretarz stanu Michał Dworczyk. Wiceminister podziękował także żołnierzom za ich zobowiązanie wobec Ojczyzny, które podjęli jakiś czas temu, a które dziś w Siedlcach zostało potwierdzone przysięgą. 

Źródło: CO MON

Zdjęcie por. Łukasz Wilczewski.

Czytany 707 razy

Overall Rating (1)

0.5 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

 • antek

  Rated 0.5 out of 5 stars

  "Naprzód, OT stara wiara, młode zuchy.
  Za Macierewiczem Antonim pomni jego w boju chwał,
  On nas wywiedzie cało z każdej zawieruchy,
  tak jak ze Smoleńska uciekł sam!
  Sam Komendant, sam Komendant nam go dał,
  Sam Komendant, sam Komendant Kaczyński,
  Nam go na Wodza dał!
  Antoni Maciarewicz, nasz drogi, dzielny Wódz,
  Gdy każe, pójdziem z nim najeźdźców tłuc.
  Nikt nam nie ruszy nic, nikt nam nie zrobi nic,
  Bo z nami Antoni, Antoni Maciarewicz!
  W brzasku wolności w krwi i ogniu nam przewodził.
  Zwycięskim szlakiem do Smoleńska wiódł nas bram.
  Jak szeregowiec z piechurami w piachu brodził,
  Dobry przykład, dobry przykład dawał nam,
  Dobry przykład, dobry przykład, zawsze dawał na"

 • xxx

  Mam nadzieję, że to zdjęcie poglądowe z próby ? Bo jak nie to pogratulować dowódcy przysięgających za wzorową wojskową postawę gdy inni przysięgają :o
  I dobrze widzę to jest oficer w stopniu kapitana ?