reklama
sobota, 11 listopad 2017 07:41

Promocja oficerska Wojsk Obrony Terytorialnej w Akademii WL

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 bm. 113 absolwentów rocznego Studium Oficerskiego w Akademii Wojsk Lądowych zostało promowanych na pierwszy stopień oficerski. Podporucznicy zostaną skierowani do służby na stanowiska dowódców plutonów w pierwszych sześciu brygadach Obrony Terytorialnej.

To już druga promocja oficerska na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwsza odbyła się na początku kwietnia, a promowani byli wtedy absolwenci półrocznego kursu, który był skierowany dla podoficerów. Podchorążowie, którzy zostali promowani  na pierwszy stopień oficerski są ochotnikami ze środowiska cywilnego. Podchorążowie szkolili się w grupie osobowej pancerno-zmechanizowanej i specjalności ogólnej. Program standardowego rocznego szkolenia dla podporuczników przygotowany w Akademii Wojsk Lądowych został poszerzony o zagadnienia  obrony terytorialnej. Podchorążowie doskonalili swoje umiejętności, m.in. z taktyki ogólnej, rozpoznania, topografii, regulaminów, czy strzelania. Zdobywali również wiedzę z podstaw dowodzenia, geopolityki i geostrategii, systemu obrony państwa i bezpieczeństwa wewnętrznego, a także wybranych aspektów historii wojskowości.

W ostatnim etapie szkolenia kandydaci na oficerów OT ćwiczyli pod okiem kadry dowódczej i instruktorów z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych WOT, czyli specjalnych teamów szkoleniowych,  które tworzą byli żołnierze jednostek wojsk specjalnych.

W celu pozyskania kadry na potrzeby WOT minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wydał także decyzję o rozpoczęciu w pierwszym kwartale przyszłego roku kursu dla podoficerów zawodowych – kandydatów ze środowiska cywilnego oraz Terytorialnej Służby Wojskowej. W najbliższym czasie ma zostać uruchomiony również pierwszy kurs oficerski dla żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstał z początkiem 2017 roku. W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 6,5 tysięcy żołnierzy, w tym blisko 5,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i ponad tysiąc żołnierzy zawodowych.

Źródło: CO MON 

Zdjęcie: Archiwum AWL

 

 

 

Czytany 1646 razy

Overall Rating (1)

1 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji

 • Podoficer

  I produkcja ruszyła. Mając doczynienie z oficerami po rocznym turnusie rehabilitacyjnym powiem tylko tyle, że ich wiedza oraz umiejętności praktyczne są znikome. Będzie trzeba do ponownego przeszkalania ich w jednostkach macierzystych używać młotów udarowych.

 • ba

  Podoficer , ale wiesz kto dotychczas wprowadzał nowych , młodych podporuczników z życie wojskowe , starzy podoficerowie , ale tych prawie nie ma , lub za chwilę odejdą . Są za to nowi z NSR . Ciekawie i zarazem nieciekawie się robi w MON . No cóż , co nowa władza to nowe ....

 • antek

  Rated 1 out of 5 stars

  "Naprzód, OT stara wiara, młode zuchy.
  Za Macierewiczem Antonim pomni jego w boju chwał,
  On nas wywiedzie cało z każdej zawieruchy,
  tak jak ze Smoleńska uciekł sam!
  Sam Komendant, sam Komendant nam go dał,
  Sam Komendant, sam Komendant Kaczyński,
  Nam go na Wodza dał!
  Antoni Maciarewicz, nasz drogi, dzielny Wódz,
  Gdy każe, pójdziem z nim najeźdźców tłuc.
  Nikt nam nie ruszy nic, nikt nam nie zrobi nic,
  Bo z nami Antoni, Antoni Maciarewicz!
  W brzasku wolności w krwi i ogniu nam przewodził.
  Zwycięskim szlakiem do Smoleńska wiódł nas bram.
  Jak szeregowiec z piechurami w piachu brodził,
  Dobry przykład, dobry przykład dawał nam,
  Dobry przykład, dobry przykład, zawsze dawał nas"

 • oficer rezerwy

  to jest chore, jak się patrzy.................... jak można w rok szkolenia zrobić oficera, tragedia, to jest robienie czegoś na siłę, to nie jest dobry system, co najmniej 3 letni okres intensywnego szkolenia + praktyki w jed. boj.

 • bb

  wiecie jak świetnie się z takimi pracuje :) polecam hahahahahahaha