reklama
poniedziałek, 27 listopad 2017 17:16

Podchorążowie AMW przejmują dowodzenie

Napisane przez kmdr por. Wojciech Mundt
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Przez jeden dzień w roku w Akademii Marynarki Wojennej dowodzenie przejmują podchorążowie. Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego tego dnia w naszej Uczelni odbędzie się uroczysty apel, podczas którego studenci wojskowi otrzymają wyróżnienia. Ceremonia rozpocznie się w środę 29 listopada o godzinie 16:30.

Uroczysty apel rozpocznie się od złożenia meldunku Inspektorowi Marynarki Wojennej. Podczas uroczystości zostaną odczytane rozkazy okolicznościowe. Jest to także okazja do wyróżnienia studentów wojskowych za osiągnięcia w nauce i sporcie. Szczególnym momentem tego dnia będzie przekazanie władzy nad uczelnią podchorążemu, który obejmie symboliczne dowodzenie  jako Honorowy Rektor - Komendant Akademii Marynarki Wojennej. Podchorążowie z młodszego rocznika wystąpią w mundurach historycznych nawiązujących do okresu Powstania Listopadowego. Studenci wojskowi wystawią warty honorowe, a także przejmą służbę oficera dyżurnego AMW. W trakcie obchodów zostanie wystawiony posterunek pod pomnikiem Bohaterów Westerplatte, pod którym zostaną złożone kwiaty.

Program uroczystości:

  • - Złożenie meldunku Inspektorowi Marynarki Wojennej
  • - Powitanie gości i odczytanie rozkazów okolicznościowych, wręczenie wyróżnień
  • - Przekazanie dowodzenia uczelnią podchorążym
  • - Przemówienia okolicznościowe - złożenie życzeń
  • - Defilada wraz z odprowadzeniem sztandaru
  • - Spotkanie okolicznościowe

29 listopada 1830 roku nastąpił atak na Belweder - siedzibę rosyjskiego dowódcy armii polskiej Wielkiego Księcia Konstantego. Akcję powstańczą zainicjowali podchorążowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod dowództwem swojego instruktora, podporucznika Piotra Wysockiego. Dzień ten zapoczątkował Powstanie Listopadowe i jest jednocześnie świętem wojskowych studentów nazywany Dniem Podchorążego. Obecnie jest uroczyście obchodzony w uczelniach wojskowych: Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

kmdr por. Wojciech Mundt

Czytany 289 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji