reklama
piątek, 09 luty 2018 16:44

Przysięga żołnierzy służby przygotowawczej w 2 BZ

Napisane przez por. Paulina POPIEL
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Dzień 9 lutego 2018 roku w historii 2 Brygady Zmechanizowanej oraz złocienieckiego garnizonu związany będzie z uroczystością  przysięgi wojskowej żołnierzy służby przygotowawczej. 

Przysięga wojskowa jest aktem ślubowania oraz zobowiązaniem żołnierzy wobec państwa i narodu. Stanowi źródło ich siły moralnej. Każdy żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej składa przysięgę wojskową według określonej roty na sztandar: "Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg".    

Zapoznaniem z przebiegiem uroczystości oraz przybliżeniem wszystkim zgromadzonym na placu apelowym historii i tradycji 2 Brygady Zmechanizowanej przez Szefa Sekcji Wychowawczej, rozpoczęto ceremonię przysięgi wojskowej dla żołnierzy Służby Przygotowawczej. W przeddzień uroczystości, w kościele garnizonowym w Złocieńcu ksiądz porucznik Grzegorz Lach odprawił uroczystą Mszę Świętą w intencji żołnierzy młodego rocznika.

Uroczysty apel rozpoczął się dokładnie o godzinie 10.00 złożeniem meldunku Dowódcy Brygady –pułkownikowi Arturowi Pikoniowi, a następnie przywitaniem przez dowódcę złocienieckiej jednostki przybyłych gości na czele z rodzinami żołnierzy oraz całą społecznością 2 BZ.

„Gratuluję Wam, bowiem ta piękna uroczystość wprowadziła Was do naszej wojskowej rodziny. Pamiętajcie jednak, że armia, której staliście się przed chwilą pełnoprawnymi członkami, wiele od Was oczekuje” – tymi słowami Dowódca złocienieckiej  brygady podsumował uroczystą zbiórkę.

Odegranie i odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego a następnie przegrupowanie pododdziałów do defilady zakończyły uroczystość.

Rodziny w oczekiwaniu na swoich najbliższych, skorzystały z możliwości bliższego przyjrzenia się sprzętowi i uzbrojeniu będącemu na wyposażeniu złocienieckiej jednostki w ramach przygotowanego pokazu statycznego.

Wszyscy żołnierze Nieetatowego Ośrodka Szkolenia Służby Przygotowawczej, po miesiącu rozłąki udadzą się na zasłużony odpoczynek w swoje strony rodzinne a następnie ponownie powrócą do koszar celem odbycia całego cyklu szkoleniowego.

Tekst: por. Paulina POPIEL

Zdjęcia: por. Paulina POPIEL, st. kpr. Radosław DOMINOWSKI

Czytany 348 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji