reklama
piątek, 09 luty 2018 16:48

Prawie 200 elewów złożyło przysięgę w CSWL

Napisane przez kpt. Janusz Jarmużek
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 Młodzi żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu 9 lutego mieli swój wielki dzień. Przysięga wojskowa to najważniejsze wydarzenie w życiu każdego żołnierza. W niej zawarta jest cała istota służby wojskowej. To ona wiąże z Ojczyzną. 

 W obecności swoich rodzin, bliskich i zaproszonych gości prawie 200 elewów złożyło jakże ważne przyrzeczenie.

Z przejęciem wypowiadając słowa przysięgi wojskowej stali się pełnoprawnymi żołnierzami. Tym samym złożyli jedną z najważniejszych obietnic w życiu: oddali swój los Ojczyźnie i Narodowi. „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej” – to słowa, które uroczyście i donośnie wypowiedzieli elewi służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych. Zaszczytem złożenia przysięgi na sztandar wyróżnieni zostali szeregowi elewi: Marcin ROMEJKO, Marcin JURKOWSKI, Krystian PIWECKI, Robert RADKIEWICZ. W obecności licznie zgromadzonych świadków tego podniosłego wydarzenia: przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych. Przedstawicieli wyższego szkolnictwa wojskowego ASzWoj., AWL i WAT. Weteranów i Żołnierzy Wyklętych: Pana gen. bryg. Jana PODHORSKIEGO p. „Zygzak” oraz Pana płk Tadeusza JANOWSKIEGO, przedstawicieli duchowieństwa na czele z Kapelanem Garnizonu Poznań ks. płk. Mariuszem STOLARCZYKIEM.

Przysięgę przyjął Komendant CSWL pułkownik dyplomowany Piotr KRIESE.  Podczas uroczystości błogosławieństwa udzielił ksiądz Arnold ZIEMNICKI. 

Komendant Centrum w swoim przemówieniu podkreślił, że przysięga wojskowa to szczególnie ważny akt dla ludzi w mundurach, znaczony dziedzictwem wieków i tradycjami oręża polskiego. – Jest to ważny etap w życiu, który należy pokonać z godnością i honorem. – powiedział Komendant CSWL. W słowach skierowanych do elewów Komendant zaakcentował, że to od nich zależy kształtowanie wizerunku wojska w społeczeństwie – To Wy jesteście Tymi, którzy w przyszłości będą decydować o losach kraju. Budujcie więc już dziś przyszłość opartą na wiedzy i dyscyplinie.

  W trakcie ceremonii Komendant Centrum wyróżnił listem gratulacyjnym ośmiu żołnierzy za bardzo dobre wykonywanie zadań służbowych oraz osiągnięcie wysokich wyników podczas szkolenia podstawowego. Rodzicom i opiekunom wyróżnionych żołnierzy Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych pułkownik Piotr KRIESE przekazał wyrazy uznania i szacunku za wzorowe wychowanie swoich córek i synów.

 Dopełnieniem wydarzenia były  uroczysta defilada pododdziałów biorących udział w przysiędze prowadzona przez dowódcę uroczystości podpułkownika Jarosława Muszyńskiego, przemarsz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania oraz pokazy sprawności żołnierzy CSWL.

Po ceremonii żołnierze mieli okazję spotkać się z długo niewidzianymi bliskimi. Wszyscy elewi udali się na pierwsze przepustki. Po powrocie do Centrum czekają ich kolejne wyzwania związane ze szkoleniem w CSWL Poznań. 

tekst: kpt. Janusz Jarmużek

zdjęcia: Marcin Figaj

 GALERIA

Czytany 502 razy Ostatnio zmieniany piątek, 09 luty 2018 17:25

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy