reklama
czwartek, 08 marzec 2018 22:20

Szkolenie bojowe elewów w 11 Pułku Artylerii

Napisane przez ppor. Marcin Krak, kpt. Rafał Ługiewicz;
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W przedostatnim miesiącu szkolenia żołnierze służby przygotowawczej odbywający szkolenie w 11 Mazurskim Pułku Artylerii, biorą czynny udział w zintensyfikowanych zajęciach bojowych. 

Zajęcia te mają na celu przygotowanie ich do zbliżającego się sprawdzianu z dotychczas przyswojonej wiedzy ogólnowojskowej i nowo nabytych umiejętności, do którego pozostało zaledwie dwa tygodnie. Żołnierze służby przygotowawczej brali m.in. udział w szkoleniach z SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape), czyli przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka. Są to działania podejmowane przez personel wojskowy na wypadek oderwania od sił własnych lub zestrzelenia nad terytorium wroga. Odbyły się również zajęcia z Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia. Kandydaci do Narodowych Sił Rezerwowych szkolili się na kilku punktach nauczania. Nadrzędnym przedsięwzięciem z jakim musieli zmierzyć się elewi, było pokonywanie toru napalmowego. Pozostałymi zagadnieniami było m.in. udzielanie pierwszej pomocy w przypadku oparzeń (porażenia środkami zapalającymi), gaszenie napalmu w polowych obiektach fortyfikacyjnych oraz gaszenie napalmu na umundurowaniu i indywidualnym wyposażeniu żołnierza.

Umiejętności zdobyte podczas tych zajęć, na pewno przydadzą się nowo szkolonym oraz niewątpliwie, staną się nie tylko ciekawym doświadczeniem ale i fundamentem wiedzy, jaką wyniosą ze sobą ze szkolenia. Być może, niebawem będą mieli szansę utrwalić ją na kolejnych ćwiczeniach, po zawarciu kontraktu na pełnienie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, a dla najlepszych, po podpisaniu kontraktu na pełnienie zawodowej służby wojskowej.

Tekst: ppor. Marcin Krak, kpt. Rafał Ługiewicz;

Zdjęcia: kpr. Dariusz Ofierowicz.

 

Czytany 195 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji