reklama
niedziela, 25 marzec 2018 18:14

Dzień otwarty w WAT

Napisane przez Ewa Jankiewicz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Prezentacja oferty dydaktycznej, zasad rekrutacji, zwiedzanie kampusu, pokaz sprzętu wojskowego, a dla chętnych udział w warsztatach naukowych to wszystko Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała dla odwiedzających uczelnię podczas dnia otwartego 24 marca.

Dzień otwarty WAT cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem, w tym roku odwiedziło nas prawie 2 tysiące osób. Byli wśród nich zarówno uczniowie szkół, z którymi mamy podpisane porozumienia i współpracujemy w ciągu roku, ale także Ci, którzy chcą zdobyć indeksy uczelni. Nie zabrakło fanów wojskowości, nawet tych najmłodszych i jak zwykle dopisali mieszkańcy naszej dzielnicy i Warszawy.

Ofertę edukacyjną i zasady rekrutacji do Wojskowej Akademii Technicznej na rok akademicki 2018/2019, przedstawił prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Zdzisław Bogdanowicz. O studiach wojskowych opowiedział kpr. pchor. Łukasz Makaryk z Wydziału Mechanicznego, a studia cywilne w WAT przybliżyła Dominika Daria Góralska z Wydziału Logistyki. Sala kinowa, gdzie odbywało się spotkanie informacyjne była wypełniona po brzegi.

Ci, którzy nas odwiedzili mogli poznać szczegółowo oferty każdego z ośmiu wydziałów, na których prowadzonych jest w sumie 20 kierunków studiów, z czego 11 dla studentów wojskowych. Była to doskonała okazja, żeby bezpośrednio porozmawiać z wykładowcami i studentami.  W roku akademickim 2018/2019 Wojskowa Akademia Techniczna oferuje dwa nowe kierunki.  Pierwszy z nich to inżynieria bezpieczeństwa, adresowany dla kandydatów na żołnierzy, a drugi to biocybernetyka i inżynieria biomedyczna dla studentów cywilnych.

Marzec jest nieprzypadkowym miesiącem, w którym Akademia organizuje dzień otwarty. Do końca marca trwa rekrutacja na studia wojskowe. Kandydaci przed egzaminami muszą jeszcze przejść testy sprawnościowe i komisję lekarską. Na stoisku Studium Wychowania Fizycznego zainteresowani poznawali zasady i system punktacji egzaminu sprawności fizycznej na studia wojskowe w WAT. Studenci cywilni mają czas do 13 lipca. Chętni na studia wojskowe mogli na miejscu wypełnić niezbędne dokumenty, a przyszli studenci cywilni zarejestrować się w Internetowej Rejestracji Kandydatów.

Podczas dnia otwartego można było zwiedzić niemal cały kampus Akademii, w tym: poszczególne wydziały, Studium Wychowania Fizycznego, Bibliotekę Główną, kino akademickie, klub, a nawet pododdział batalionu szkolnego.  W akademiku wojskowym pokazano warunki zakwaterowania oraz sprzęt kwaterunkowy. Zwiedzający zobaczyli wiele wydziałowych laboratoriów i pracowni w tym Bezzałogowych Statków Latających, Energoelektroniki, Materiałów Budowlanych, Mechaniki Gruntów, Mobilnego Patrolu Saperskiego oraz laboratoria m.in. Chemii, Robotyki, Wirtualnego Pola Walki Wojsk Inżynieryjnych, Badań Zmęczeniowych, Zobrazowania Wielkoformatowego Symulacji Rozszerzonej i wiele innych.  Studium Szkolenia Wojskowego przygotowało pokaz sprzętu, uzbrojenia i systemów niezbędnych do opanowania rzemiosła wojskowego. 

Specjalną atrakcją była możliwość udziału w warsztatach i doświadczeniach. Chętni próbowali  nawiązać łączność przez radiolinię, korzystali z symulatora kabiny samolotu oraz  sprawdzali swoją kondycję fizyczną na ergometrze. W „ogródku geodezyjnym” można było wykonać pomiary terenu tachimetrem bezlustrowym, niwelatorem kodowym oraz wysokiej klasy odbiornikiem GPS. Dużą atrakcją była Polowa Stacja Meteorologiczna z punktem pomiarów pilotażowych.

Pokazy przygotowały również studenckie Koła Naukowe. Wirtualne lądowanie na powierzchni Księżyca i śledzenie satelitów Sekcji Kosmicznej Koła Naukowego Optoelektroniki, ubranko biomedyczne Elephant, monitorujące funkcje życiowe niemowląt Koła Zainteresowań Cybernetycznych, pokazy pirotechniczne studentów specjalności materiały wybuchowe i pirotechnika,   zdjęcia w podczerwieni Koła Naukowego „Fizyków” oraz praktyczna nauka wiązań podstawowych węzłów żeglarskich przygotowana przez Koło Żeglarskie, to tylko niektóre z pokazów, w których można było uczestniczyć.

Dużą atrakcją dla fanów wojskowości był przygotowany pokaz sprzętu wojskowego.  Z obecnym na placu apelowym rektorem-komendantem WAT płk. dr. hab. inż. Tadeuszem Szczurkiem porozmawiać mogli wszyscy zainteresowani wojskowym uzbrojeniem oraz kandydaci na studia w WAT. Czołgi T-72 i PT-91, bojowy wóz piechoty, transporter opancerzony Rosomak, sprzęt do rozpoznania biologicznego, wyrzutnia BM-21, wóz strażacki i inny sprzęt zabezpieczenia technicznego można było zobaczyć, dotknąć i porozmawiać z jego załogą.  Przed budynkiem Wydziału Logistyki prezentowany był sprzęt zabezpieczenia logistycznego: samochód ciężarowy z windą, JELCZ P 862, koparko-ładowarka oraz współczesna kuchnia polowa. Koło Naukowe Wydziału demonstrowało repliki broni.

W dniu otwartym w WAT uczestniczył również studencki pododdział historyczny, który tworzą studenci cywilni i wojskowi, a działające w Klubie sekcje zainteresowań, prezentowały swoje oferty.

Źródło: WAT 

fot. Grzegorz Rosiński, Sebastian Jurek ( WAT)

Czytany 343 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy