reklama
niedziela, 13 maj 2018 07:23

Pierwsze szkolenie zintegrowane podlaskich Terytorialsów

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W sobotę 1 kompania lekkiej piechoty 11 batalionu z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyruszyła na - drugie w WOT - szkolenie zintegrowane. 

To właśnie niemal rok temu żołnierze tej kompanii, jako pierwsi w piątym rodzaju Sił Zbrojnych, złożyli przysięgę wojskową. Teraz Terytorialsi wyruszają na szkolenie, które jest podsumowaniem pierwszego roku ich służby.

„Szkolenie zintegrowane to zamknięcie etapu wyszkolenia indywidualnego  i weryfikacja umiejętności Terytorialsów przed kolejnym cyklem, jakim jest szkolenie specjalistyczne” – tłumaczy dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski. 

Podlascy Terytorialsi będą szkolić się w Nowej Dębie od 12 do 25 maja. Jest to dla nich już kolejne szkolenie w warunkach poligonowych. Żołnierze na Podkarpaciu spędzą nieprzerwanie dwa tygodnie. Każdy dzień wypełnią intensywne zajęcia trwające po 12 godzin. Zwieńczeniem będzie certyfikacja żołnierzy przed rozpoczynającym się w czerwcu szkoleniem specjalistycznym. 

W maju 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej realizuje wszystkich formy szkoleń. Wśród nich są także szkolenia podstawowe i wyrównawcze (dla kandydatów do Terytorialnej Służby Wojskowej) oraz rotacyjne prowadzone w rejonach odpowiedzialności batalionów (Białystok, Suwałki, Łomża i Hajnówka). W tym roku 45 tygodni wypełnionych jest choćby jedną formą szkolenia - poinformował  ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT.  

                                                                   ***

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego 

ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp z siedzibą w Hajnówce. 

Służbę w brygadzie pełnią żołnierze zawodowi i żołnierze OT z województwa podlaskiego. Głównym motywem podejmowania służby przez mieszkańców województwa podlaskiego jest chęć działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa „Małym Ojczyznom”.

 

 

Czytany 305 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy