reklama
wtorek, 29 maj 2018 07:26

Pchor. Kacper Kasprzak zwycięzcą Olimpiady Wiedzy o Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony UE

Napisane przez WAT
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Trudno o lepszą promocję Wojskowej Akademii Technicznej w Europie. St. kpr. pchor. Kacper Kasprzak z  Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT wykazał się ponadprzeciętną wiedzą i w finale IV Olimpiady Wiedzy o Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej (Common Security and Defence Policy) zajął I miejsce spośród studentów reprezentujących ponad 70 europejskich wojskowych uczelni zrzeszonych w European Security and Defence College.

Rangę sukcesu potwierdzają słowa Aleksandra Skrzypka, głównego specjalisty do spraw współpracy międzynarodowej z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego – „To wydarzenie bez precedensu w historii polskiego szkolnictwa wojskowego. Zwycięskie trofeum zagości w naszym kraju na najbliższe dwa lata, co niewątpliwie wpłynie pozytywnie na wizerunek Polski na arenie międzynarodowej.

W tym roku finałowa rywalizacja odbyła się w Vasil Levski National Defence University w Bułgarii. Olimpiada organizowana jest co dwa lata przez kraj, który aktualnie przewodzi Unii Europejskiej.

Tegoroczna edycja była najtrudniejsza z dotychczasowych, a jednocześnie pierwsza, w której WAT był reprezentowany. Przygotowania do Olimpiady rozpoczęły się ponad rok temu i polegały w pierwszym etapie na przygotowaniu eseju – kilkunastostronicowego opracowania naukowego dotyczącego wybranego tematu z zakresu bezpieczeństwa i obronności Unii Europejskiej. Po zakwalifikowaniu do następnego etapu prace były niezależnie recenzowane i oceniane, a autorzy najlepszych – po przejściu etapu e-learningowego – zaproszeni do konkursu finałowego w Bułgarii.

W finałowej rozgrywce do rywalizacji przystąpili reprezentanci 15 krajów – 38 studentów z  22 uczelni. W tej fazie konkursu studenci zobligowani byli do przedstawienia głównych tez swoich prac przed komisjami konkursowymi, a najlepsze wystąpienia, w tym pchor. Kasprzaka, przedstawiane były ponownie przed kilkusetosobowym audytorium.

W drugim dniu rywalizacji studenci mieli okazję popisać się wiedzą zgromadzoną podczas kilkumiesięcznego przygotowania. W dwóch etapach finałowej rozgrywki studenci odpowiadali na 40 specjalistycznych pytań – 25 w etapie grupowym i 15 w indywidualnym. Uczestnicy i organizatorzy byli pod wrażeniem wiedzy oraz perfekcyjnego przygotowania studenta WAT, który w finale okazał się bezkonkurencyjny, wygrywając z przewagą 6 punktów nad kolejnym uczestnikiem z Austrii i 8 punktów nad Słowakiem.

Sukces nie byłby możliwy bez wsparcia przełożonych: por. Cezarego Czarneckiego i dowódcy 2 BSZK ppłk. Grzegorza Sobeckiego, którzy w ramach przygotowań do olimpiady umożliwili naszemu zwycięzcy uczestnictwo w dwóch specjalistycznych szkoleniach w Grecji i we Włoszech.

Pomysł udziału przedstawiciela WAT w olimpiadzie powstał w ramach inicjatywy Współpracy Wojskowych Uczelni Unii Europejskiej, tzw. Erasmusa Wojskowego, w którym WAT czynnie uczestniczy od początku 2017 roku. Nad całością przygotowań czuwali przedstawiciele Działu Współpracy Międzynarodowej WAT, kierownik płk dr inż. Mariusz Gontarczyk oraz ppor. dr Marcin Górnikiewicz.

Źródło: WAT

Fot. płk Mariusz Gontarczyk

Czytany 299 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy