reklama
środa, 01 sierpień 2018 06:00

Ruszyło szkolenie 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej 

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej jako jedna z pierwszych  brygad trzeciego etapu budowy WOT rozpoczęła szkolenia żołnierzy OT.

Żołnierze zakwalifikowani do WOT odbywają jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe), które są wstępem do zasadniczego – trzy letniego okresu szkolenia żołnierzy OT. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki tj. umiejętności celnego prowadzenia ognia, taktyki i rodzajów wojsk, ale przydatnych również w codziennym życiu. Wysoki priorytet kładziemy na umiejętności związane z ratownictwem medycznym i pomocą przedmedyczną. 

21 lipca br.  do dwóch batalionów lekkiej piechoty (w Lesznie i Śremie) powołanych zostało kilkudziesięciu ochotników - kandydatów na instruktorów, którzy w przyszłości będą prowadzić szkolenia żołnierzy OT. Formacja stawia na nowoczesność, w szkoleniu stosowane są innowacyjne metody i narzędzia. Nowatorskim podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą właśnie instruktorów w WOT.

Natomiast w minioną sobotę wielkopolska brygada rozpoczęła szkolenia podstawowe, które są pierwszymi tego typu prowadzonymi przez brygady trzeciego etapu formowania WOT. „12 stka”  objęła szkoleniem blisko 100 ochotników. 

Pierwszego dnia czekało  ich wcielenie  do brygady,  sprawy ewidencyjne , umundurowanie oraz wyekwipowanie. Ponadto zgodnie z zatwierdzonym programem,  terytorialsi  zostali poddani wstępnemu testowi sprawności fizycznej, jak również zaliczali sprawdzian teoretyczny, zapoznawali się  z podstawami regulaminów, odbywali  szkolenia bhp i ppoż . Przez kolejne  dni intensywne szkolenie m.in. szkolenie ogniowe, taktyka budowa i eksploatacja sprzętu uzbrojenia oraz szkolenie medyczne ( 12h szkolenia na dobę). Czternastego i piętnastego  dnia, kandydatów na żołnierzy WOT  czeka egzamin  ze znajomości regulaminów, budowy i eksploatacji  sprzętu wojskowego oraz tak zwana pętla taktyczna. Ostatniego dnia, czyli 12 sierpnia zaplanowana  jest Uroczysta Przysięga Wojskowa w Rynku w m. Leszno, wydanie planów treningowych  przewidzianych na kolejne miesiące      ( szkolenie minimum 2 dni  w miesiącu) oraz rozliczenie z  jednostką.  Te szesnaście dni pozwala w podstawowym stopniu przyswoić wiedzę teoretyczną i praktyczną, sprawdzić przydatność kandydata  do służby w WOT. 

WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej. 

Tekst i zdjęcia : mjr Janusz Jarmużek

Czytany 614 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy