reklama
wtorek, 13 marzec 2018 07:23

Święto miłośników czterech kółek

Napisane przez DGW
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pokazy sprzętu motoryzacyjnego: współczesnego i historycznego oraz wystawy okolicznościowe nie tylko dla fanów czterech kółek i gąsienic - tak w 10 Warszawskim Pułku Samochodowym świętowano 65 rocznicę utworzenia jednostki.

Święto Pułku obchodzone jest 13 marca, w rocznicę sformowania 1 Dywizjonu Samochodowego w 1919 r., którego tradycje dziedziczy jednostka zapewniająca transport m.in. instytucjom Ministerstwa Obrony Narodowej.

Obchody rozpoczęła poranna msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji żołnierzy 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego. Po południu w jednostce odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczone zostały akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe, a także odznaczenia i medale resortowe. Wyróżniający się żołnierze otrzymali odznaki honorowe Wojsk Lądowych, a płk Robert Kowalski, dowódca 10 Pułku przyznał też tytuły honorowe Zasłużony Żołnierz RP z odznakami III stopnia. 

 To właśnie dziś jest ten dzień, kiedy możecie odczuwać ogromną satysfakcję z powodu dobrze zrealizowanych zadań transportowych – zwrócił się do żołnierzy i pracowników cywilnych świętującej jednostki, obecny na ceremonii, gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa. Przyjechałem aby oddać wam szacunek za codzienny wysiłek i trud. Składam Wam najserdeczniejsze życzenia pomyślności i satysfakcji z tego co robicie na co dzień – dodał dowódca stołecznego garnizonu.

 W ramach pokazu sprzętu współczesnego, który uczestnicy uroczystości podziwiali tuż po apelu, zaprezentowano m.in. najnowszy model Opla Insigni, Jelcza Multilift oraz Żurawia przenośnego Hiab 855 na podwoziu Jelcza. 

 Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa amerykańskich pojazdów wykorzystywanych przez polską armię w czasie II wojny światowej oraz tuż po jej zakończeniu, ze zbiorów Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Ze stolicy Kujaw do Warszawy przyjechały: Willys Jeep z 1944 r. i transporter opancerzony M3 Scout Car, jak również pojazd rozpoznawczy Scout Car Daimler Dingo.

Wisienką na torcie okazały się wystawy okolicznościowe „Wojsko Polskie kolebką polskiej motoryzacji” – ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej, a także „100 lat broni pancernej w miniaturze” – ze zbiorów pracowników i żołnierzy 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego. W tym roku nie mogło zabraknąć tematu niepodległości. Zagościł w wystawie „O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny prosimy cię Panie…” – ze zbiorów Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

Żródło: DGW >>>

 

 

Czytany 203 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy