reklama
poniedziałek, 16 kwiecień 2018 17:00

Podróż historyczno - geograficzna 16DZ

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od poniedziałku 9 kwietnia kierownicza kadra Dowództwa i Dowódcy JBP 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej uczestniczyli w podróży historyczno- geograficznej. Trasa podróży obejmuje miejsca bitew I i II wojny światowej oraz obiekty o znaczeniu historycznym.

W środę 11 kwietnia uczestnicy podróży odwiedzili Placówkę Straży Granicznej w miejscowości Rutka-Tartak, gdzie zapoznali się ze sprzętem oraz zadaniami realizowanymi przez Straż Graniczą. Następnie na punktach rekonesansowych, w rejonie m. Cisowa Góra i Baranowo dowódcy i oficerowie z poszczególnych jednostek wojskowych przeprowadzili orientację topograficzną oraz taktyczną ocenę terenu pod katem możliwości prowadzenia obrony wskazanego rejonu z wykorzystaniem przeszkód wodnych i terenowych. 

Opracowując tematykę zajęć autorzy podróży określi, że jednym z najważniejszych celów będzie rozwijanie wyobraźni taktycznej u wszystkich uczestników szkolenia. Tak więc oprócz doskonalenia umiejętności w zakresie, analizy i oceny terenu pod kątem prowadzenia działań oraz orientowania topograficznego było wykorzystanie doświadczeń i wyciąganie wniosków z okresu bitew I i II wojny światowej. Historię i przebieg działań bojowych na tym teatrze działań podczas I wojny światowej przybliżył gen. bryg. Jan Rydz, Dowódca 1 Brygady Pancernej. Dzieląc się swoją wiedzą z uczestnikami podróży generał wskazywał również na błędy popełnione przez poszczególnych dowódców w toku prowadzenia walki. 

Był to już ostatni dzień szkoleniowy w ramach podróży historyczno-geograficznej żołnierzy 16 Dywizji. W godzinach popołudniowych uczestnicy podróży udali się do 14 dywizjonu przeciwpancernego w Suwałkach, gdzie po zwiedzeniu muzeum oraz zapoznaniu się z historią jednostki Dowódca Dywizji gen. dyw. Marek Sokołowski dokonał wstępnego omówienia podróży.

Tekst i zdjęcia: mjr Marek Nabzdyjak

Czytany 234 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy