reklama
wtorek, 15 maj 2018 15:51

Tiger Meet w Polsce

Napisane przez kmdr ppor. Marcin Braszak
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Szkolenie NATO Tiger Meet ma niemal 60-letnią tradycję, ale w Polsce odbywa się po raz pierwszy. Dziś pilotów m.in. z Grecji, Włoch i Czech przywitał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, gdzie przez najbliższe dwa tygodnie będzie odbywać się ćwiczenie, przyleciało niemal 80 samolotów. Są wśród nich myśliwce F-16, Gripeny, śmigłowce: Gazelle, Puma i Merlin, oraz natowski samolot wczesnego ostrzegania AWACS. Maszyny pochodzą m.in. z jednostek z Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Czech i Węgier – w sumie z 34 eskadry z NATO Tiger Association – stowarzyszenia, które skupia samoloty z tygrysim logo. Polskę reprezentuje 6 Eskadra Lotnicza z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego – jednostka, która osiągnęła najlepsze wyniki na NATO Tiger Meet w 2014 roku w  Niemczech. 

W sumie w szkoleniu NATO Tiger Meet 2018 wezmą udział 22 eskadry. Co szczególnie warte podkreślenia, organizowana po raz pierwszy przez Polskę, tegoroczna edycja jednych z najbardziej  prestiżowych szkoleń lotniczych Sojuszu Północnoatlantyckiego odbywa się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie lotnictwa wojskowego.

Oprócz polskich Jastrzębi, na co dzień operujących z Krzesin, na Tiger Meet pojawiły się F-16 z Holandii, Grecji i Belgii, a także Eurofightery z Włoch, Hiszpanii i Niemiec oraz Rafale z Francji, a także Gripeny z Węgier i Czech. W ciągu dwóch tygodni podniebnych zmagań na poznańskim niebie pojawią się również śmigłowce Puma i Merlin z Wielkiej Brytanii oraz Gazelle z Francji. Z lotniska Ławica natomiast operował będzie natowski samolot wczesnego wykrywania i naprowadzania (AWACS) E-3A Sentry.

Wszystkie maszyny przybyłe na tegoroczny zlot w Polsce łączy tygrys widniejący w logo ich eskadr, który oznacza przynależność do elitarnego stowarzyszenia NATO Tiger Association. Historia spotkań „tygrysich” eskadr sięga 1960 roku. Wtedy to swoje pierwsze wspólne szkolenie zaplanowały 79 Eskadra Lotnictwa Taktycznego Sił Powietrznych USA oraz 74 Eskadra Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. Była to odpowiedź na apel francuskiego ministra obrony Pierre'a Messmera, którego celem stało się zbliżenie wojsk poszczególnych państw NATO. „Tygrysia” tradycja narodziła się rok później w Woodbridge w Wielkiej Brytanii, gdzie odbyło się pierwsze wspólne szkolenie eskadr, które łączył symbol tygrysa wpisany w logo jednostek. Sukces tego spotkania zachęcił pilotów i głównego inicjatora kolejnych, Mike Dugana, do stworzenia w tym samym roku NATO Tiger Association, którego głównym celem miało być służenie radą stowarzyszonym formacjom i koordynacja wspólnych działań. Organizatorem i gospodarzem następnych „tygrysich” spotkań miały być kolejne stowarzyszone eskadry.

Polska po raz pierwszy wzięła udział w „tygrysim” zlocie w 2011 roku we Francji, gdzie obchodzono 50 lecie stowarzyszenia. Trzy lata później, podczas kolejnej edycji NTM, 6 Eskadra Lotnicza zdobyła tytuł „Best Flying Squadron” i została pełnoprawnym członkiem NATO Tiger Association. Stowarzyszenie liczy dziś ponad 30 lotniczych jednostek, z których 24 to pełnoprawni członkowie, a 10 ma status członków honorowych. Podstawowym celem NATO Tiger Meet (NTM) jest wymiana doświadczeń i współpraca między eskadrami.

W czasie trwania NTM 2018 obędzie się również cykl spotkań i uroczystości integrujących personel latający i naziemny wszystkich  zaangażowanych sojuszniczych i partnerskich nacji. W piątek, 18 maja, zmagania „tygrysich” eskadr będą mieli okazję obejrzeć miłośnicy lotniczej fotografii. Chęć udziału w nim zadeklarowało 1500 osób, z czego 900 to goście z zagranicy. W sobotę i niedzielę (19 i 20 maja) samoloty i śmigłowce będzie można podziwiać na organizowanym, na lotnisku Ławica, Poznań Air Show. Udział uczestników szkolenia w Międzynarodowych Pokazach Lotniczych – Poznań Air Show 2018 ma na celu promocję nie tylko Sił Powietrznych RP, ale również kluczową rolę Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) w utrzymaniu bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO i na świecie.

Źródło: DG RSZ >>>

Zdjęcia: Piotr Wróblewski

 

 

Czytany 394 razy

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
Dodaj komentarz

Biorą udział w konwersacji